UNI-CAL® – jak uchronić się przed pękaniem czereśni

zniszczone czereśnie

Ubiegły sezon pokazał, jak ważne jest nawożenie czereśni wapniem. Pogoda nie sprzyjała dojrzewającym czereśniom. Częste opady deszczu sprawiły, że w niektórych rejonach część plonu straciła jakość handlową z powodu pęknięć skórki owoców. Znacznie odporniejsze na pękanie były czereśnie w sadach, w których stosowano regularnie nawożenie dolistne wapniem. Składnik ten uelastycznia skórkę owoców. Ponadto owoce wysycone wapniem są jędrne, lepiej znoszą transport i dłużej zachowują świeżość.

Dobrym rozwiązaniem dla czereśni jest nawóz wapniowo-fosforowy UNI-CAL® (CaHPO3). Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zabiegi dolistne tym nawozem należy wykonać w fazie pękania pąków, kwitnienia, opadania płatków, a także w okresie wzrostu zawiązków. Polecana dawka wynosi od 2 do 3 l/ha i jest uzależniona od częstotliwości wykonywanych zabiegów.

Dodatkowo, duża ilość fosforu (40% P2O5) zawartego w nawozie dostarcza roślinom energii. Kwitnienie w ub.r. nie przebiegało w optymalnych warunkach – deszcze i wiatr utrudniały zapylenie. Fosfor zwiększał odporność roślin na trudne warunki i stres, co jest szczególnie ważne w momencie, kiedy trwają intensywne podziały komórkowe. Wspomaganie roślin odpowiednim dokarmianiem w tym momencie nie tylko zmniejszy ryzyko opadania zawiązków owoców, ale także gwarantuje jędrne, wysokiej jakości owoce podczas zbiorów.

Należy jednak pamiętać, że w sezonie z tak niesprzyjającymi warunkami należy kontynuować nawożenie dolistne wapniem również przed zbiorami. W tym celu poleca się wykonanie 3–4 zabiegów w cotygodniowych odstępach, aż do zbiorów (ostatni z nich powinien być wykonany na około tydzień przed zbiorem). UNI-CAL® można stosować również przed spodziewanymi opadami, co doraźnie wspomaga czereśnie.

Wyniki doświadczeń prowadzonych w Stanach Zjednoczonych na odmianach czereśni ‘Burlat’, ‘Brooks’ i ‘Chelan’, podczas których dokonano porównania, ile wynosi procentowy udział spękanych czereśni w ogólnym plonie, bez dolistnego nawożenia wapniem i przy zastosowaniu programu UNI-CAL®, wypadły na korzyść ostatniego z wymienionych rozwiązań.

Przedstawiciel, dostawca i doradca techniczny: Tatra Ltd, Adam Leśniewski, tel. 503 423 682, e-mail: tatra@tatraltd.com

M-AGRO Sebastian Maciaszek, Paprotnia 5, 96-206 Sadkowice, e-mail: biuro@m-agro.pl, tel. 791 579 115

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here