Ekologiczna, skuteczna i tania. Glinką kaolinową skutecznie opóźnimy wegetację. Jest również bardzo skuteczna w ograniczaniu presji miodówki gruszowej. Pierwsze zabiegi już za nami.
Wiele sadów gruszowych jest już pokrytych glinką kaolinową. Jakie korzyści daje w walce z miodówką? Liście grusz stają się niewidoczne dla samic miodówki chcących złożyć jaja. W okresie bezlistnym drzewa są przez pluskwiaka również mylone z innymi gatunkami. Uogólniając chodzi o dezorientację szkodnika. Substancja spełnia to zadanie wzorowo.
Dla wielu sadowników pierwszym zabiegiem w tym sezonie ochroniarskim był właśnie zabieg glinką kaolinową przeciwko miodówce. Zalecane dawki to 20 – 30 kg na hektar. Przy przygotowywaniu cieczy roboczej należy zadbać o bardzo dokładne wymieszanie substancji. Jest to niezbędne aby równomiernie pokryć chronioną kwaterę.
Substancje możemy stosować zarówno przed i po kwitnieniu. Zalecanych jest kilka zabiegów, aby na bieżąco pokrywać przyrastające liście. Glinka kaolinowa to środek pochodzenia naturalnego. Ponadto jest stosunkowo tania. 25-kilogramowy worek kosztuje obecnie od 38 do 45 złotych.
Glinka jest pomocna nie tylko w walce z miodówką gruszową, ale daje dobre efekty w opóźnianiu wegetacji. Bielenie drzew jest w sadownictwie stosowane od dziesiątek lat.