Komunikat sadowniczy PROCAM 02 z 26.03.2023

dr Krzysztof Gasparski

Zapowiadany przebieg pogody oznacza szybki rozwój wegetacji. To rodzi konieczność ochrony przed parchem jabłoni. Wyższe temperatury to również szybszy rozwój szkodników. Zapraszamy do obejrzenia nowego komunikatu dr Krzysztofa Gasparskiego (PROCAM) z dnia 26.03.2024.

Dziś na „pierwszym planie” jest ochrona przed parchem. Pytanie zadawane przez sadowników brzmi: produkty miedziowe czy już ditianon? Krzysztof Gasparski wyjaśnia, że w sadach, gdzie widzimy już listki zaleciłby produkty oparte na ditianonie. Z kolei tam, gdzie drzewa są jeszcze w spoczynku, zaleca produkty miedziowe.

Obecnie nie przewiduje się infekcji, ponieważ czeka nas słoneczna i bezdeszczowa pogoda. Niemniej wykonanie zabiegu przeciwko parchowi przed świętami to spędzenie Wielkanocy w spokoju ducha.

W przypadku drzew pestkowych, istnieje ryzyko infekcji ze strony brunatnej zgnilizny. Ekspert przypomina, że szereg produktów miedziowych dostępnych na rynku nie ma zezwolenia na zwalczanie tej choroby. Dostępnych rozwiązań jest niewiele… Jakie wybrać?

Miodówka gruszowa bez wątpienia będzie już aktywna w okresie okołoświątecznym, więc zabieg przeciwko niej musi być zrobiony przed lub tuż po Świętach. W tym wypadku K. Gasparski zaleca produkty silikonowe. Wyższe temperatury przyspieszą także rozwój mszyc i przędziorków. 

W kwestii zwalczania chwastów ekspert stanowczo odradza szerokie pasy herbicydowe. Więcej w materiale wideo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here