Niedługo rozpoczniemy ochronę przed miodówką gruszową

paki gruszy

Pierwsze słoneczne dni w połączeniu z prognozowanych ociepleniem będą skutkować zwiększeniem aktywności szkodników. Między innymi najgroźniejszego szkodnika w uprawie grusz – miodówki gruszowej. W najbliższych dniach rozpoczniemy ochronę przed tym pluskwiakiem.

Wiosna i wegetacja, choć nieco opóźnione względem ubiegłego roku powoli zaczynają gościć w naszych sadach. Jak widać na załączonych zdjęciach, Konferencja jest obecnie w fazie nabrzmiewania pąków. Wraz ze wzrostem temperatur, możemy się w tym tygodniu spodziewać także coraz częstszego widoku miodówek gruszowych, które rozpoczną składanie jaj.

W związku z tym należy w najbliższych dniach dokładnie lustrować sady gruszowe w poszukiwaniu dorosłych osobników. Należy ocenić presję szkodnika i zdecydować, kiedy wykonać pierwsze w sezonie zabiegi.

nabrzmiewanie pąkówW perspektywie kilku dni można będzie wykonać pierwsze zabiegi na przykład glinką kaolinową. Dzięki temu dorosłe osobniki będą zdezorientowane i będą myliły drzewa gruszy z innymi gatunkami. Glinka kaolinowa to ekologiczny, tani i skuteczny zabieg ograniczający presję miodówki w sadach gruszowych.

Miodówka gruszowa plamista to szkodnik, który wyrządza w polskich sadach bardzo duże straty jakościowe. Ponadto z sezonu na sezon jej presja staje się coraz większa, a ochrona przed nią coraz trudniejsza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności