Zwójka koróweczka (Enarmonia woeberiana) to owad z rzędu motyli, szkodnik drzew owocowych. Masowe występowanie gąsienic zwójki koróweczki może powodować znaczące szkody. Czyszczenie ran zgorzelowych pomaga w częściowym niszczeniu larw.
Zwójka koróweczka to motyl o długości do 7,5 mm. Jego skrzydła mają do 15 mm rozpiętości i są brązowe z ciemnoniebieskimi lub fioletowymi poprzecznymi pasami, pokryte żółtoszarym puszkiem. Składają białe i spłaszczone jaja, z których wylęgają się larwy. Gąsienice o długości do 1 cm są żółte do żółtozielonych z ciemną głową (czarną lub brązową). Zimują pod korą. Następnie w kwietniu przepoczwarczają się w oprzędach, umieszczonych w końcowej części żerowiska. Poczwarka jest jasnobrązowa, do 9 mm długości.
Przed wylotem motyli poczwarki wysuwają się na zewnątrz. W maju samice składają jaja w zranieniach pnia i gałęzi. Na obecność zwójki koróweczki wskazują rdzawe woreczki połączone przędzą trocin, które wystają z żerowisk.
Zwójka koróweczka zagrożeniem dla sadów owocowych
Zwójkę koróweczkę najczęściej najczęściej możemy spotkać na czereśniach, morelach, brzoskwiniach, wiśniach oraz czasem na jabłoniach i gruszach. Gąsienice żerują pod korą wyżerając zewnętrzną część łyka, powodując zakłócenia w transporcie składników odżywczych. W miejscu żerowania na korze widoczne są rdzawe „woreczki” trocin połączonych przędzą. Liczne żerowanie gąsienic doprowadza do zamierania gałęzi oraz korzeni opanowanego drzewa. Szkodnik ten atakuje głównie starsze drzewa i powoduje słabszy ich wzrost oraz śmierć.
Masowe występowania gąsienic zwójki koróweczki mogą powodować zamieranie nawet całych sadów jabłoniowych, szczególnie, jeśli drzewa rosną na karłowych lub półkarłowych podkładkach.
Dlaczego warto czyścić rany zgorzelowe
Czyszcząc teraz rany zgorzelowe często napotkamy larwy zwójki koróweczki, które dodatkowo uszkadzają łyko drzewa, co powoduje osłabienie wzrostu drzew. Dlatego czyszczenie ran zgorzelowych pomaga w częściowym zniszczeniu larw, które w kwietniu przepoczwarczają się. Wylatuje forma dorosła, czyli motyl, który następnie składa jaja.
Marcin Piesiewicz