Piękny spektakl i tragedia w jednym

świece w winnicy

Zdjęcia z plantacji i sadów chronionych przed przymrozkami obiegają Internet. Temat jest nośny, zdjęcia budzą wrażenie, przyciąga malownicza sceneria. Jednak za pięknymi zdjęciami stoi dramat, często już niedostrzeżony.

Przymrozki dają się we znaki na zachodzie Europy. W sieci pojawiają się zdjęcia z Włoch, z Francji. W Burgundii sadownicy chronili winnice przed przymrozkami. Setki tysięcy świec dymnych tworzyły niesamowite iluminacje świetlne. Piękne zdjęcia błyskawicznie obiegły media społecznościowe budząc zachwyt. Również w Polsce.

Niecodzienne widoki przyciągają również media ogólnopolskie. W telewizji, prasie, Internecie pojawiają się zdjęcia z sadów i winnic. Niestety, chociaż piękne zdjęcia przyciągają wzrok, nie oddają tego, co tak naprawdę kryje się za nimi – stres, nieprzespane noce, a często dramat sadowników, którzy próbują za wszelką cenę ocalić swój dorobek.

ochrona winnicNiestety, za tymi pięknymi widokami kryją się ludzkie tragedie. Ochrona sadów i winnic oznacza nieprzespane noce. Zakup setek, tysięcy świec to ogromny koszt, który mimo wszystko nie daje całkowitej gwarancji uratowania plonów. Wszystko zależy od tego, jaki będzie spadek temperatury i ile potrwa.

Minęło już kilka dni. Ostatnia fala mrozów oznacza dla francuskiej branży winiarskiej 90% strat surowca. Paryski rząd zapowiedział rekompensaty dla poszkodowanych plantatorów.

Lustracja upraw po wystąpieniu przymrozków nierzadko wiąże się niemiłą niespodzianką. Czas, praca, pasja i pieniądze idą wówczas na marne. Emocji, które temu towarzyszą nie sposób sobie wyobrazić, ale znają je doskonale również polscy sadownicy, których przymrozki doświadczyły kilkukrotnie na na przestrzeni ostatnich lat…

 

zdjęcia: Twitter / @RealWineGuru

 

6 KOMENTARZE

  1. O matko…cóż za emisja CO2…bez uprawnień…
    Zawiadomię kogo trzeba…bekna za to szkodniki…nasza planeta cierpi a oni bezkarnie palą weglowodory

      • Poczytaj o małej epoce lodowcowej i dlaczego zniknęła z wykresów ekologów.
        W 17 wieku na Bałtyku karczmy stały.
        Temperatura jeszcze nie wrócila do poziomów sprzed tej epoki.
        Poczytaj też o cyklach słonecznych.

        I nie daj się nabierać na ekologiczne bzdury boty tylko plotki by wykasować czyjś biznes.

        Freon niezdrowy bo firmie du pont skonczyl się patent i inni zaczęli go produkować więc stanial.
        Co ci pont zrobił????wynalazł i opatentował nowy,gorszy i zrobił kampanie by wycofać stary,lepszy freon.

        Kolejny przykład.zarowki wycofano gdy niemieckie firmy zdy sobie sprawę,że nigdy nie wycofają kasy umoczibej w fabryki świetlówek energooszczędnych….których nid MZ gdzieś utylizować notabene…
        Więc administracyjnie uwali o żarówki.

        Takich przypadkow są setki….to tylko biznes….żadne dbanie o planetę…

  2. Ciekawe co na to ci, którzy tak wyliczają, ile to rolnicy dostają dopłat i co za nie można kupić. Nie liczą że na ziemi pracuje się 24/24 …

  3. Rozumiem, że „Sputnik” jako rosyjski portal propagandowo- dezinformacyjny jest przez Waszą stronę promowany przypadkowo?
    Czy jednak jabłka i Rosja to dalej wspólnota interesu ponad interes narodowy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here