Start-up nagrodzony za innowacyjne prognozowanie plonowania i zbiorów jabłek

W Bolzano 23 listopada w trakcie Interpoma Innovation Camp 2017 wybrano najlepszy projekt dla sadownictwa. Zwycięski start-up to włoska firma Horticultural Knowledge z systemem PerFrutto.

PerFrutto to system pozwalający na monitorowanie wzrostu owoców oraz następnie prognozowanie plonów i zbiorów. Dzięki urządzeniu Calibit, które pozwala na szybkie zbieranie danych dotyczących rozmiaru owoców w sadzie, gromadzone są informacje w ciągu sezonu wegetacyjnego. Te, dzięki specjalnemu algorytmowi przygotowanemu dla poszczególnych odmian jabłek, są przetwarzane. Następuje ocena sytuacji w sadzie oraz jest przygotowywana prognoza.

Dzięki danym uzyskanym z systemu PerFrutto sadownik może w trakcie sezonu podejmować trafniejsze decyzje odnośnie do nawożenia, nawadniania, czy przerzedzania zawiązków, w celu maksymalizacji plonów i produkcji w sadzie.

System jest użytkowany obecnie w sadach o łącznej powierzchni 800 ha, m.in. we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Urugwaju, Chile i Maroku. Wykorzystywany jest do monitorowania zbiorów jabłek, gruszek, a także kiwi i klementynek.

W tym roku w ramach Interpoma Innovation Camp udział wzięło 6 start-upów (zakwalifikowało się siedem drużyn), w tym firma z Polski – Agribot. Uczestnicy przygotowywali się do finału pod okiem mentorów – ekspertów działających m.in. w sektorze innowacji w produkcji sadowniczej Południowego Tyrolu. Dzięki zdobytej wiedzy przygotowali prezentacje pokazujące swój produkt jako odpowiedź na potrzeby sadowników z tego rejonu.

Zwycięzca Interpoma Innovation Camp oprócz pamiątkowej statuetki otrzymuje stoisko 12m2, aby zaprezentować swoją firmę i produkt w trakcie targów Interpoma 2018. Wartość nagrody to ok. 2500 euro. Ponadto nagrodzony start-up zaprezentuje się także w trakcie targów Fruit Logistica 2018 na konferencji poświęconej targom Interpoma.

Na zdjęciu od lewej: Thomas Mur (Fiera Bolzano), Marco Zibordi (Horticultural Knowlege), Stefan Perkmann Berger (What A Venture)

(Więcej na temat Interpoma Innovation Camp oraz zaprezentowanych innowacji wkrótce).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here