Berry Tech 2021 (Relacja filmowa)

doradca jagodowy

W dniach 31 lipca – 1 sierpnia w sumie w czterech lokalizacjach odbył się BERRY TECH 2021 – wydarzenie skierowane do producentów owoców jagodowych. Spotkanie otworzyli organizatorzy: dr Zbigniew Jarosz i Albert Zwierzyński (Doradca Jagodowy), a także Adam Borzęcki (Boryna).

Licznie zgromadzeni goście mieli okazję wysłuchać serii wykładów ekspertów branży, a także uczestniczyć w warsztatach terenowych. W części konferencyjnej głos zabrała dr hab. Edyta Górska-Drabik UP w Lublinie, która omówiła temat zagrożenia ze strony wciornastków w uprawie truskawek i malin i możliwości ich zwalczania. O szkodnikach mówiła także dr hab. Katarzyna Golan UP w Lublinie. Temat jej prezentacji dotyczył jesiennych zabiegów, którymi możemy ograniczyć wiosenną presje szkodników glebowych w uprawach jagodowych.

Techniki zarządzania klimatem w uprawie tunelowej omawiał Konrad Kozakiewicz z Haygrove, a Adam Borzęcki firma Boryna przedstawił odmiany truskawek i malin, na które warto zwrócić uwagę przy nowych nasadzeniach. Pojawił się również temat ekonomiczny – dr Dariusz Paszko UP w Lublinie rozważał temat opłacalność produkcji truskawek w tunelach i pod folią.

Część konferencyjną zamykały tematy poświęcone nawodnieniu i fertygacji. Wykład nt. „Woda – czy bez niej da się uprawiać truskawki?” podjął Albert Zwierzyński z Doradcy Jagodowego. „Od nawodnienia do fertygacji jeden krok” – Jarosław Barszczewski firma Calfert, natomiast temat „Nawożenie i biostymulacja plantacji za pomocą fertygacji drogi kaprys czy uprawowa konieczność? – dr hab. Zbigniew Jarosz Doradca Jagodowy.

Po części konferencyjnej uczestnicy wzięli udział w warsztatach terenowych, który miały miejsce w gospodarstwie Raf Berry Rafała Popławskiego w miejscowości Wychódźc. Tam rozmawiano m.in. o bieżących problemach w uprawie truskawki klasycznie owocującej i powtarzającej owocowanie. Dyskutowano o uprawie w podłożu kokosowym, tunelach foliowych, a także odpowiednim doborze odmian.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here