Zwalczanie szkodników w tunelowej uprawie truskawek – komunikat dr Zbigniew Jarosz, 14.03.2024

dr Zbigniew Jarosz Doradca Jagodowy

Dziś razem z dr Zbigniewem Jaroszem (Doradca Jagodowy) odwiedziliśmy jedno z gospodarstw niedaleko Warki, które specjalizuje się w uprawie truskawek w tunelach. Jakie szkodniki obserwuje się obecnie na plantacjach? Jaką strategię zwalczania przyjąć? Zachęcamy do obejrzenia. 

dr Zbigniew Jarosz przede wszystkim zwrócił uwagę na przędziorki, które są dziś podstawowym problemem na plantacjach. Zimujące samice już się pojawiły i stosunkowo łatwo można dostrzec je na liściach. W tej fazie trudno je wyeliminować za pomocą standardowych rozwiązań, dlatego warto postawić na krzem. 

Nie można również zapominać o mszycach, których presja staje się w ostatnich latach uciążliwa. Mszyce hamują rozwój wegetatywny i rozwój kwiatostanów.
To nie koniec problemów, plantatorzy coraz częściej muszą mierzyć się ze ślimaki  i gryzoniami.
Ze względu na dużą ilość opadów, gryzonie przechodzą z upraw polowych do tuneli. Należy mieć to na uwadze – podkreśla dr Jarosz. Więcej w materiale wideo.

Jutro ukaże się również kolejny materiał dr Zbigniewa Jarosza na temat zwalczania szarej pleśni, którą nie trudno obecnie znaleźć w karpach truskawek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here