Jakie zabiegi wykonać obecnie na plantacjach truskawek? Maciej Kostaniak

Maciej Kostaniak

Podczas naszego spotkania z Maciejem Kostaniakiem (FruitAkademia) na jeden z plantacji truskawek w okolicach Warki rozmawialiśmy o presji ze strony szkodników oraz o zaleceniach dotyczących ochrony. Obecnie powinniśmy skupić się na dokładnej lustracji naszych plantacji. 

Podobnie jak w przypadku sadów, wysokie temperatury przyczyniły się do szybkiego  wzrostu roślin. Plantatorzy wysiali już pierwsze dawki nawozów. Jeśli chodzi o nawozy wieloskładnikowe, Maciej Kostaniak przekonuje, że aplikację warto podzielić na dwie dawki.

Na plantacjach znajdziemy już szkodniki, które przysparzają zazwyczaj sporo problemów. Są to przede wszystkim przędziorek chmielowiec, a także roztocz truskawkowiec. Wąska pula substancji czynnych, które można wykorzystywać w ochronie determinuje stosowanie również rozwiązań biologicznych. Doradca zwraca także uwagę na kwieciaka malinowca, który w ubiegłym sezonie był dużym problemem. Obecnie mamy najlepszy moment do lustracji plantacji pod kątem jego obecności. Więcej w materiale wideo.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here