Nowa świdośliwa ‘Amela’ dostępna dla szkółkarzy i plantatorów

Świdośliwa (Amelanchier sp.), zwana także słodką aronią czy borówką kanadyjską (bo stamtąd się wywodzi), jest uznawana za wciąż mało znany gatunek sadowniczy w Polsce. Należy do rodziny różowatych, podrodziny jabłkowatych. (Amelanchier sp.). Na plantacjach jest prowadzona w formie szpaleru krzewu. Warto zainteresować się świdośliwą, gdyż jej owoce mogą być zbierane zarówno ręcznie, jak i za pomocą kombajnów – tych samych maszyn, które są wykorzystywane na plantacjach porzeczki czarnej. W Instytucie Ogrodnictwa – Państwowym Instytucie Badawczym wyhodowano nową odmianę świdośliwy – ‘Amela’, która uzupełnia dotychczasowy asortyment odmian zagranicznych.

Świdośliwa – dobry gatunek na plantacje

Świdośliwa jest gatunkiem dobrze przystosowanym do uprawy w warunkach Polski – krzewy nie przemarzają zimą. Na plantacji produkcyjnej osiągają 1,5-3,0 m wysokości, tworząc pokrój wzniesiony z tendencją do rozkładania się. Rośliny wytwarzają pędy (odrosty) u nasady. System korzeniowy jest silny, składa się z pionowych i bocznych korzeni

Termin owocowania przypada na koniec czerwca i początek lipca. Owoce są kuliste, przeważnie ciemnogranatowe lub niebiesko-granatowe z nalotem. Średnia masa owocu wynosi 0,5 do 1,5 g, średnica 10-15, a nawet do18 mm. Są one słodkie, soczyste

Owoce charakteryzują się wysoką wartością prozdrowotną – zawierają dużo związków chemicznych takich, jak fenole, flawonoidy, antocyjany, związki mineralne, witaminy i błonnik.

Zastosowanie: jako owoce deserowe, ale głównie w przemyśle przetwórczym, zamrażalniczym, piekarnictwie itp. Mogą być także używane w przetwórstwie domowym – do wyrobu soków, dżemów, konfitur, nalewek i ciast.

Fot. 1 Owoce świdośliwy 'Amela' grona na krzewie
Fot.1 Owoce świdośliwy 'Amela’ grona na krzewie

‘Amela’

Nowa odmiana wyhodowana w Instytucie Ogrodnictwa – Państwowym Instytucie Badawczym to propozycja zarówno dla szkółkarzy, którzy chcieliby rozpocząć rozmnażanie nowego, ciekawego gatunku sadowniczego, ale także dla sadowników, którzy już zajęli się, np. przetwarzaniem owoców we własnym gospodarstwie lub sprzedają produkowane owoce w ramach, np. Rolniczego Handlu Detalicznego.

Krzew nowej odmiany rośnie średnio silnie – słabiej niż odmian kanadyjskich, jak ‘Honeywood’ czy ‘Martin’ (tabela). Jego pokrój jest określany jako średnio-rozłożysty, ale starsze pędy wykazują tendencję do rozkładania się w stronę międzyrzędzi pod wpływem masy owoców. Wytwarza dosyć dużo odrostów korzeniowych. Krzew ‘Amela’ kwitnie pod koniec kwietnia, na początku maja, podobnie jak odmiana ‘Northline’. Plenność jest oceniana jako bardzo wysoka, a krzewy wcześnie wchodzą w okres owocowania.

Fot. 2 Kwitnace krzewy świdośliwy olcholistnej
Fot.2 Kwitnace krzewy świdośliwy olcholistnej

Owoce są średniej wielkości (0,7-0,9 g), o średnicy 10-12 mm, kuliste, granatowo-czarne z nalotem, zwykle po 10-15 szt. w gronie. Pozytywna cechą odmiany ‘Amela’ jest dosyć równomierne dojrzewanie owoców w gronie, co ułatwia zbiór. Owoce nie opadają z krzewów.

Zdaniem dr. hab. Stanisława Pluty (prof. IO), hodowcy świdośliwy ‘Amela’, wdrożenie świdośliwy do towarowej uprawy w Polsce umożliwi pełniejsze wykorzystanie kombajnów porzeczkowych, a przemysłowi przetwórczemu pozwoli na wcześniejsze rozpoczęcie kampanii przetwórczej i lepsze zagospodarowywanie owoców jagodowych. Ponadto opracowywane metody rozmnażania wegetatywnego roślin, w tym w kulturach in vitro, pozwolą na szybkie i względnie tanie rozmnażanie odmian świdośliwy w celu zapewnienia dostatecznej ilości materiału nasadzeniowego dla zainteresowanych plantatorów w naszym kraju.

Fot. 3 Krzewy świdośliwy
Fot.3 Krzewy świdośliwy

Tabela Siła wzrostu, pokrój krzewu, plonowanie oraz masa i jakość owoców genotypów świdośliwy olcholistnej rosnących w doświadczeniu wdrożeniowym w Sadzie Doświadczalnym w Dąbrowicach, (średnie wyniki z lat 2017-2018).

W kolejnym artykule przedstawię właściwości prozdrowotne owoców świdośliwy w porównaniu z owocami borówki wysokiej

Oprac. Dorota Łabanowska-Bury, Fot. S. Pluta

W razie posiadania dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Panem prof. S Plutą, tel: 501 622 843, adres email: stanislaw.pluta@inhort.pl.

Fot. 4 Krzewy 3- letnie odm. 'Amela'
Fot.4 Krzewy 3- letnie odm. 'Amela’

1 KOMENTARZ

  1. Witam gdzie można zasięgnąć więcej informacji na temat produkcji tej rośliny stanowiska przygotowania gleby .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here