Skala dojrzałych zarodników w połączeniu z prognozowanymi opadami deszczu mogą doprowadzić do silnych infekcji. Warto więc zabezpieczyć nasze sady. Zalecenia na dzień 12.04.2024 przygotowane zostały przez Marcina Piesiewicza we współpracy z Andermatt.
Zmiana pogody – większa presja chorób grzybowych
Warunki pogodowe w tym tygodniu nie sprzyjały rozwojowi grzybów, w tym sprawcy parcha jabłoni. Nie występowały opady, a dodatkowo notowaliśmy dość silne wiatry. W związku z tym, szybko wysychające korony drzew ograniczały rozwój chorób, takich jak parch jabłoni czy szara pleśń.
Jednak prognozy pogody na kolejne dni wskazują możliwość wystąpienia opadów deszczu. W związku z tym warto wykonać zabiegi zapobiegawcze przeciwko chorobom grzybowym.
Jakich produktów użyć w najbliższych dniach?
Ochronę można zacząć od produktów opartych na ditianonie, takich jak Delan 700 WG. Dodatkowo warto zdecydować się na ochronę zapobiegawczą przeciwko szarej pleśni. Można również zastosować produkty oparte na SDHI, jak Sercadis 300 SC czy anilinopirymidyny (Mythos 300 SC, Chorus 50 WG). Zabiegi te uchronią rośliny zarówno przed parchem, jak i szarą pleśnią.
Jeśli obawiamy się o uszkodzenia, zamiast ditianonu możemy zastosować kaptan. Jednak ditianon będzie znacznie lepszym wyborem ze względu na większą odporność na zmywanie i lepsze właściwości pokrycia liści.
W tej chwili nie wykonujemy nawożenia dolistnego. Jeśli jednak chcemy wzmocnić nasze rośliny możemy użyć maksymalnie 2 kg mocznika oraz 0,25l produktu borowego na hektar. Bor wpłynie na dłuższą żywotność pyłku kwiatowego, a niewielka ilość mocznika poprawi jakość liści i ogólny wigor drzewa. Powyższe zabiegi warto wykonać jak najszybciej.
Informacje o ofercie firmy Andrematt dla sadowników znajdziecie pod tym linkiem: Produkcja roślinna – Andermatt Polska Sp. z o.o.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu.