Zalecenia w ochronie przed parchem. Przed nami kolejne opady i infekcje – 02.04.2024

W sezonie 2024 we współpracy z firmą Andermatt będziemy przygotowywać dla Was komunikaty oraz komentarze dotyczące aktualnej sytuacji w sadach wraz z zaleceniami ochrony przygotowanymi przez sadownika i doradcę Marcina Piesiewicza.

Komunikat sadowniczy z dnia 2 kwietnia 2024

Pomimo mniejszych opadów, a co za tym idzie mniejszej infekcji parcha jabłoni, absolutnie nie możemy odpuścić ochrony.

Kapryśna pogoda 

W sobotę modele chorobowe prognozowały ekstremalnie dużą infekcję parcha jabłoni. Algorytmy wygenerowały wykres infekcji poza skalę. Jednak dziś opady nie są tak intensywne jak zapowiadano. Ponadto ma padać krócej. W zagłębiu grójeckim zaczęło padać około godziny 7:00 rano, a nie jak zapowiadano w środku nocy.

Ponadto niższa od prognozowanej okazała się także temperatura. W efekcie zmieniły się także modele dla parcha jabłoni, co widać na poniższej grafice. Mniejsza infekcja nie zwalnia sadowników z konieczności ochrony. Liczne opady są prognozowane również w kolejnych dniach, zatem konieczna będzie „szczelna” ochrona.

 

wykres parch

 

Czym chronić sady we wtorek?

W ostatnich dniach wystąpił ekstremalnie duży rozwój wegetacji. Sadownicy są zgodni, że tkanki zielonej w sadach „przybywało w oczach”. W związku z tym zabiegi wykonane w piątek i w sobotę nie dają już żadnego efektu zapobiegawczego.

Część sadowników wykonała zabiegi w nocy z poniedziałku na wtorek. Pozwolą one na zabezpieczenie przed nadchodzącą infekcją. Jeżeli zastosowany był ditianon, mamy zabezpieczenie do 20 mm opadu. Jeżeli nie było wykonanego zabiegu, należy po ustąpieniu opadów wykonać zabieg interwencyjny. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie bezpośrednio po deszczu produktów opartych o wielosiarczki wapnia. Na rynku jest ich wiele na przykład Sulfical® i Sulfisad.

Idared, rejon Poznania
Idared, rejon Poznania
Red Jonaprince
Red Jonaprince

Pracowite święta

Zabiegi przeciwko parchowi wykonywano w piątek i w sobotę. Tradycyjnie choroba daje się we znaki w okresie świąt Wielkanocnych. Wczoraj od późnych godzin popołudniowych, a także w nocy decydowano się na zabieg zapobiegawczy. Sadownicy przede wszystkim wykonali zabiegi produktami opartymi na ditianonie. Przyrost tkanki zielonej był przez święta ekstremalnie szybki, co doskonale obrazuje poniższe zdjęcie.

wegetacja

Informacje o ofercie firmy Andrematt dla sadowników znajdziecie pod tym linkiem: Produkcja roślinna – Andermatt Polska Sp. z o.o.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here