Holendrzy wyliczyli, że wymagania Zielonego Ładu mogą zmniejszyć produkcję jabłek nawet o 30%

zbiory jabłek deserowych

Naukowcy z holenderskiego Wageningen University & Research (WUR), że ​​przy wdrażaniu unijnej strategii „od pola do stołu” należy liczyć się ze spadkiem produkcji rolnej w przedziale od 10 do 20%. W przypadku jabłek i innych upraw wieloletnich wielkość produkcji może spaść nawet o 30 procent.

Komisja Europejska chce do 2030 roku zmniejszyć o połowę zużycie środków ochrony roślin. Według europejskich planów należy również ograniczyć stosowanie nawozów sztucznych. Ma to na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i utracie bioróżnorodności, ale ich rezultat prawdopodobnie zmniejszy plony upraw rolnych. Niższa produkcja prowadzi do wzrostu cen, mniejszego europejskiego eksportu i większego importu produktów rolnych spoza Europy. Wynika to z badań naukowców z Wageningen University & Research.

W badaniu naukowcy skupili się na skutkach strategii „od pola do stołu” i strategii bioróżnorodności, które są częścią Zielonego Ładu. Badano uprawy jednoroczne (pszenica, rzepak, kukurydza, burak cukrowy, chmiel i pomidory) oraz wieloletnie (jabłka, oliwki, winogrona i owoce cytrusowe). Badacze badali ten wpływ na podstawie czterech różnych scenariuszy wywodzących się ze wspomnianych strategii.

Według Johana Bremmera, naukowca z Wageningen University & Research, badania pokazują, że zastosowanie strategii „od pola do stołu” i strategii bioróżnorodności ma negatywny wpływ na plony i produkcję rolną: „W scenariuszu 4 skumulowany został efekt różnych celów strategii „od pola do stołu”. W tym scenariuszu średni spadek produkcji wynosi od 10 do 20 procent. W przypadku niektórych z upraw negatywny wpływ był większy. Wielkość produkcji może spaść nawet o 30 procent, ale też uprawy, na które strategia „od pola do stołu” prawie nie ma wpływu.

Ponadto mniejsze zużycie środków ochrony roślin i nawozów może prowadzić do problemów z jakością. W uprawie jabłek mniejsze zużycie nawozów i środków ochrony roślin może prowadzić do niższych plonów z hektara, mniejszych owoców i uszkodzonych skórek. Konsumenci nie są gotowi zapłacić tej samej kwoty za owoce o niższej jakości. Jeśli nie ma zmian po stronie popytu, oznacza to, że możemy spodziewać się większego niedoboru – a tym samym wzrostu cen. Ma to również negatywny wpływ na bilans handlowy Europy, ponieważ eksport spada, a import rośnie.

Źródło: Wageningen University & Research (WUR)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here