Wyłącz grunty z produkcji, a dostaniesz 563 zł do hektara

sad ugór

W efekcie rolniczych protestów Bruksela odstąpiła od przymusowego ugorowania 4% gruntów. Z kolei nasi urzędnicy mają na to „sposób”. Na czym polega ten nowy ekoschemat?

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa, uchwałą nr 65 Komitetu Monitorującego PS WPR wprowadzony został nowy ekoschemat. Chodzi o „grunty wyłączone z produkcji”.

W ramach tego pomysłu rolnicy mogą otrzymać dopłatę za wyłączenie gruntów ornych z produkcji do powierzchni nie większej niż 4% powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie. Na gruntach wyłączonych z produkcji będzie obowiązywał zakaz prowadzenia produkcji rolnej, a ponadto zakaz stosowania środków ochrony roślin. Szacowana stawka płatności w ramach nowego ekoschematu wynosi 563 zł/ha, czyli około 126,52 EUR/ha.

Zatem należy jasno stwierdzić, że jest to nowa odsłona ugorowania. Jedyna zmiana polega na tym, że teraz rolnik będzie mógł zrezygnować ze 126,52 euro za hektar, a wcześniej nie mógł. Rzekomą zmianę można podsumować starym polskim przysłowiem „zamienił stryjek siekierkę na kijek”.

– „Wdrożenie nowego ekoschematu umożliwi rolnikom dobrowolne wyłączenie z produkcji części gruntów ornych, za co będą otrzymywali płatności (…); wdrożenie tego ekoschematu pozwoli na zniesienie obowiązku ugorowania 4% gruntów ornych w ramach normy GAEC 8 już w 2024 r.” – informuje MRiRW.

1 KOMENTARZ

  1. Niech na Ukrainie KE wyłącza z produkcji, a nie tu. Może oligarchowie z Niemiec i Holandii którzy tam uprawiają, sponsorują KE tak jak Katar, workami pieniędzy, aż wice przewodnicząca PE ich gubiła w pęczkach i 60 innych lewackich europosłów zamieszanych w ten proceder.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here