Setki milionów dolarów z USA czy petrodolary z Emiratów Arabskich. Takie fundusze inwestowane są w produkcje borówek na świecie i nie mamy na to wpływu.
Najwięksi „gracze” na rynku borówek
Wśród producentów borówek istnieją na świecie „gracze” z ogromnym kapitałem. Chyba najlepszym przykładem jest kalifornijska firma Agrovision, oferująca borówki przez cały rok. Posiada ona uprawy o powierzchni tysięcy hektarów w Peru, Meksyku, Maroko i USA, a planowane są dalsze inwestycje… Takich firm jest na świecie o wiele więcej.
Nasze zalety
Polski producent borówek może zastanawiać się, jak konkurować z takimi gigantami? W Polsce nie ma borówkowych korporacji, ale istnieją gospodarstwa o powierzchni kilkudziesięciu czy ponad stu hektarów. Mimo to, lokalność i rodzina nadal odgrywają w nich bardzo duże znaczenie. Te gospodarstwa są nowoczesne i eksportują bezpośrednio, świetnie radząc sobie na rynku.
Zmiany wprowadzane przez Brukselę w europejskim rolnictwie mogą okazać się zaletą i walorem marketingowym dla polskich producentów. Jednak przekucie tego w sukces handlowy będzie ogromnym wyzwaniem. Niskie zużycie środków ochrony roślin, brak pozostałości, rodzinne gospodarstwa oraz produkcja w zgodzie z naturą mogą przekonać bogatych klientów gotowych zapłacić więcej za te walory. Niemniej mając na uwadze wielkości gospodarstw konieczne jest zrzeszanie się w grupy sprzedażowe czy producenckie.
Z drugiej strony duża konkurencja globalna dalej będzie opierać się na cenie. Niestety, przy wysokim opodatkowaniu, restrykcjach i biurokracji nie da się już tanio produkować borówek ani w Polsce, ani w Unii Europejskiej…
Petrodolary zainwestowane w borówki
Konkurencja ze strony produkcji z krajów bez restrykcji i z dostępem do taniej siły roboczej będzie rosła. Przykładem są setki hektarów borówek powstających w Zimbabwe.
Ciekawostką są inwestycje Arabów w borówki. Okazuje się, że inwestor ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich planuje wydać 120 milionów złotych (30 milionów dolarów), aby powstało 500 hektarów nowoczesnych upraw. Nawet petrodolary są inwestowane w nowoczesne ogrodnictwo…
źródło: www.spot.uz