Mączniak i parch jabłoni nie odpuszczają, szara – również

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Mączniak i parch jabłoni nie odpuszczają, szara – również

W tym sezonie mączniak jabłoni jest dużym zagrożeniem w sadach jabłoniowych, ale nie tylko on. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku szarej pleśni oraz parcha jabłoni. Obecnie przebieg warunków atmosferycznych sprzyja rozwojowi sprawców tych chorób. Doskonale w strategie ochrony przeciwko nim wpisuje się Fontelis® 200 SC. Jest to produkt idealny na obecną „niepogodę”. Zwalcza sprawcę szarej pleśni, parcha i mączniaka jabłoni nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Działa interwencyjnie do 48 godzin.

Ochrona

Ochrona mechaniczna przed mączniakiem jabłoni, nawet kilkakrotnie wykonywana do fazy różowego pąka w wielu sadach była niewystarczająca. Ograniczyła jedynie źródło infekcji wtórnych, co bez wątpieni ma wpływ na dalszą ochronę. W celu zabezpieczenia młodych pędów i rozet liściowych oraz liściowo-kwiatowych konieczne będą fungicydy i niestety na jednym zabiegu na pewno się nie skończy. Wszystko oczywiście jeszcze zależeć będzie od przebiegu warunków atmosferycznych, biorąc pod uwagę, że na początku sezonu sprzyjał on rozwojowi choroby, to przy korzystnych warunkach w dalszej jego części grzyb może „wybuchnąć” z wielką siłą porażając już zawiązki owoców. Aby do tego nie doszło należało wykonać zabiegi także w terminach okołokwitnieniowym, co przy okazji ograniczało pierwotne porażenia przez grzyb B. cinerea (sprawę szarej pleśni).

Ochrona jabłoni w trakcie kwitnienia i podczas opadania płatków kwiatowych przed szarą pleśnią nie jest przez wielu sadowników praktykowana. Zdarza się bowiem, że nie znają oni biologii choroby i ujawnienie się choroby po pewnym czasie jest dla nich zaskoczeniem. W przypadku podatnej odmiany i deszczowych warunków w czasie kwitnienia drzew zabieg przeciwko szarej pleśni należy wykonać w czasie kwitnienia oraz podczas opadania płatków kwiatowych, a jeśli pogoda pod koniec kwitnienia jest dość ciepła i sucha, można się z drugim zbiegiem nieco wstrzymać i na odmianach, u których pozostają płatki oblepiając owoc – wykonać podczas wzrostu wilgotności powietrza. Ponowne zabiegi przeciwko tej chorobie należy wykonać przed zbiorem owoców, opryskując raz lub dwukrotnie drzewa (koniecznie przestrzegać karencji).

Obecny przebieg warunków atmosferycznych sprzyja presji ze strony parcha jabłoni, należy jednak pamiętać, że każdy sad, a nawet kwatera i w niej odmiana to oddzielny ekosystem, w którym panują specyficzne dla grzyba warunki. W zwalczaniu tej choroby bardzo ważną rolę odgrywa także prognozowanie, przy którym powinno się uwzględniać potencjał infekcyjny w danym rejonie sadowniczym. Na podstawie przebiegu warunków atmosferycznych w ostatnich dniach i prognozie na kolejne można sądzić, że ochrona przed parchem będzie znacznie trudniejsza niż w ubiegłych sezonach.

Doskonale w strategie ochrony przeciwko ww chorobom wpisuje się Fontelis® 200 SC. Jest to produkt idealny na obecną „niepogodę”. Zwalcza sprawcę szarej pleśni, parcha i mączniaka jabłoni nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Fungicyd ten można stosować już od 2oC do 25oC. Silne opady deszczu, nawet do 60 mm nie wpływają na zmniejszenie jego skuteczności.

Fontelis® 200 SC (zawiera 200 g pentiopiradu) to fungicyd SDHI, bardzo skuteczny w walce zarówno z mączniakiem jabłoni, ale jednocześnie także niezwykle efektywny w ochronie przed parchem jabłoni oraz szarą pleśnią. Na roślinie działa wielokierunkowo: powierzchniowo oraz translaminarnie. W zwalczaniu patogenów grzybowych stosuje się go do 2, 3 razy w sezonie, w dawkach 0,5–0,75 l/ha. Działa interwencyjnie do 48 godzin.

Obecnie, gdy zaostrzane są wymagania odnośnie do bezpieczeństwa żywności, gdy niektóre sieci sklepów wielkopowierzchniowych przyjmują do handlu jabłka, w których wykrywa się pozostałości najwyżej 2–3 substancji czynnych środków ochrony roślin, oczywiście poniżej dopuszczalnych norm NDP=MRL, Fontelis® 200 SC jest dobrym środkiem do włączenia w program ochrony spełniający te normy. Zawiera bowiem jedną substancję czynną, która jest skuteczna wobec wielu grzybów chorobotwórczych. Zastosowanie go w okresie kwitnienia lub bezpośrednio po zakończeniu kwitnienia, przyczynia się do ochrony liści i zawiązków jabłek jednocześnie przed: parchem jabłoni, mączniakiem jabłoni oraz szarą pleśnią i innymi patogenami (niewskazanymi w etykiecie rejestracyjnej) aktywnymi w tym terminie. Oczywiście środek może być wykorzystany także do wcześniejszych zabiegów, pamiętajmy jednak – maksymalnie do trzech w sezonie. Przy użyciu go najpóźniej tuż po kwitnieniu, jest szansa, że pentiopirad zostanie rozrzedzony biologicznie (wzrost masy zielonej rośliny i jabłek) i ulegnie przemianom chemicznym właściwie do poziomu niewykrywalnego.

Fontelis 200® SC można także użyć przedzbiorczo (uwzględniając karencję – 21 dni), przeciwko chorobom, które ujawniają się w przechowalni, np. szarej pleśni czy parchowi przechowalniczemu. Ostateczna decyzja zależy od sadownika uwzględniającego stan fitosanitarny drzew, dotychczasową ochronę oraz przeznaczenie plonu.

Odmiany jabłoni podatne na porażenie sprawcą mącznika: ‘Cortland’ i mutanty, ‘Idared’ i mutanty, ‘Lodel’, ‘Paulared’, ‘Rome Beauty’, ‘Granny Smith’, ‘Ginger Gold’, ‘Jerseymac’, ‘Jupiter’, ‘Lobo’, ‘Redkroft’. W latach z pogodą sprzyjającą rozwojowi sprawcy mączniaka także: ‘Alwa’, ‘Ambassy’, ‘Antonówka’, ‘Celeste’, ‘Freedom’, ‘Gala’ i mutanty, ‘Geneva Early’, ‘Gloster’ i mutanty, ‘Golden Delicious’ i mutanty, ‘Honeygold’, ‘Jonagold’ i mutanty, ‘Ligol’, ‘Ligolina’, ‘Melfree’, ‘Melrose’, ‘Rubin’ i mutanty, ‘Sawa’, ‘Szampion’ i mutant.
Odmiany najbardziej podatne na szarą pleśń: ‘Alwa’, ‘ Cortland’, ‘ Elstar’, ‘Gala’, ‘Gloster’, ‘Golden Delicious’, ‘Ligol’, ‘Pinova’, ‘Szampion’.
Odmiany bardzo podatne na parcha: ‘McIntosh’, ‘Jerseymac’, ‘Geneva Early’, ‘Honeygold’; podatne: ‘Alwa’, ‘Cortland’, ‘Elstar’, ‘Gala’, ‘Gloster’, ‘Jonagold’, ‘Ligol’, ‘Lobo’, ‘Rubin’, ‘Sunrise’; średnio podatne: ‘Ambassy’, ‘Antonówka’, ‘Celeste’, ‘Delikates’, ‘Empire’, ‘Golden Delicious’, ‘Idared’, ‘Ligolina’, ‘Melrose’, ‘Paulared’, ‘Šampion’.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł sponsorowany Corteva Agriscience

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here