Błyskawiczny rozwój wegetacji w okresie świąt Wielkanocnych sprawił, że sadownicy mają bardzo dużo pracy. Konieczna jest nie tylko ochrona przed parchem i mączniakiem, ale także przed mszycami.
Szczególnie mszyca jabłoniowo-babkowa jest bardzo groźna i może doprowadzić do całkowitej utraty plonu handlowego. Owoce uszkodzone przez tego szkodnika nie dorastają do odpowiednich rozmiarów i są zdeformowane. W przypadku bardzo dużej presji, nawet sprzedaż do przetwórstwa wspomnianych jabłek pozbawiona jest ekonomicznego sensu.
W tym sezonie widać dużo jaj mszyc, a obecnie w sadach bez problemu znajdziemy wiele larw, które zasiedlają rozety liściowe. Na drzewkach łatwiej niż larwy zobaczymy mrówki, które są najlepszym naturalnym wskaźnikiem obecności mszycy jabłoniowo-babkowej. Dlatego należy wykonać zabieg za pomocą aficydu na przykład Teppeki 50 WG z dodatkiem zwilżacza w okresie różowego pąka. Zatem dla większości odmian jabłoni będą to najbliższe dni.
Groźny szkodnik
Mszyca jabłoniowo-babkowa uważana jest za jeden z najgroźniejszych gatunków mszyc występujących na drzewach owocowych. Występuje w sadach na terenie całej Polski. Dorosłe osobniki są koloru brązowo-różowego lub niebiesko-popielatego z białym mączystym nalotem. W okresie sezonu wegetacyjnego mszyca ta rozmnaża się żyworodnie. Larwy tuż po urodzeniu są kremowo-różowe, a później jasno-różowe. W ciągu sezonu wegetacyjnego gatunek ten w zależności od warunków atmosferycznych występuje w 8 – 12 pokoleniach.
W przeszłości, mszyce w końcu maja i w czerwcu przenosiły się na drugiego żywiciela jakim jest babka. Formą zimującą tej mszycy są małe (0,5mm) owalne i silnie błyszczące, czarne jaja składane najczęściej na jednorocznych lub dwuletnich pędach, w pobliżu pąków lub w pofałdowaniach i zakamarkach kory. Wiosną, w końcu marca lub na początku kwietnia wylęgające się z jaj zimowych larwy wędrują na pękające pąki wciskając się często pod ich lub między rozwijające się listki. W miarę rozwoju pąków przechodzą na liście, szypułki kwiatowe, a potem często także na zawiązki owoców.
Dobra informacja,