Jaka jest kondycja plantacji truskawek w gruncie?

kondycja plantacji truskawek

Kondycja plantacji truskawek w zależności od rejonu kraju jest różna, największą skalę uszkodzeń zauważyć można w środkowej Polsce. Uprawy, na których pominięto jeden z kluczowych czynników ochrony roślin, mogą notować spore straty.  

Szkodnik odpowiedzialny za wymarzanie roślin? 

Plantatorzy szukają rozwiązań wyzwań, które stawia przed nimi nadchodzący sezon. W obliczu niepokojących doniesień o przemarznięciu roślin, zapytaliśmy Pana Jarosława Barszczewskiego z firmy Calfert, dlaczego na części plantacji wymarzanie nie występuje, a w części powoduje spore uszkodzenia.  

Wyczerpująca, długa jesień ubiegłego roku i późne zakończenie wegetacji wpłynęły na to, że rośliny mogły być osłabione przed wiosennym startem. Bardzo długo utrzymywała się wysoka temperatura, a następnie doszło do błyskawicznego ochłodzenia, co uniemożliwiło zahartowanie roślin. Pokrywa śnieżna, której zabrakło w niektórych rejonach i nie mogła tworzyć warstwy izolacyjnej, głównie w środkowej Polsce, również przyczyniła się do takiego stanu rzeczy.  

Jednak z rozmowy z Panem Jarosławem Barszczewskim wynika, że do takiej sytuacji mogła przyczynić się nie tylko pogoda, ale również nieodpowiednia technika uprawy. Truskawki są osłabione przez obecne w glebie szkodniki – opuchlaki, które w zeszłym sezonie wykazywały się dużą aktywnością, dzięki utrzymującej się wysokiej temperaturze. Oczywiście na wymarznięcie miały wpływ zmiany temperatur, które skutkowały wychłodzeniem i wymarzaniem, wyeksploatowanych przez ciepły okres roślin, jednak nawet obecność okrywy śnieżnej nie może zapobiec przed wymarzaniem, jeśli korzenie roślin są uszkodzone przez żerowanie szkodników glebowych.  

Regularne lustracje 

Truskawki przemarzły, ale na kondycję roślin ogromny wpływ mają również rozwijające się przędziorki i zalewanie plantacji przez mszycę, która osiągnęła 0 fizjologiczne szybciej ze względu na sprzyjające temu temperatury. Jesienią zeszłego roku, w truskawce różnych odmian, wyzwanie stanowiła pojawiająca się szara pleśń. Natomiast obecnie nie notuje się wielu problemów fitosanitarnych związanych z chorobami. Wszystko może się jednak zmienić, sezon dopiero się rozpoczyna, opady deszczu będą sprzyjać rozwijaniu się patogenów chorobotwórczych, dlatego tak ważne są regularne lustracje.  

Truskawki będą dojrzewać wolniej 

Przewidywane w kolejnym tygodniu ochłodzenie i wyrównanie pogodowe może mieć ogromny wpływ na kondycję roślin i szybkość dojrzewania truskawek. Owoce nie trafią na rynek jednocześnie, co może uchronić producentów przez drastycznym spadkiem cen. Ile będą kosztować? 

Ceny truskawek 

Do sprzedaży trafiły już pierwsze szklarniowe truskawki, co przyczynia się do powstawania spekulacji na temat cen krajowych, gruntowych owoców. Ceny truskawek mogą w nadchodzącym sezonie zaskoczyć, może to być spowodowane nie tylko ilością, ale oczywiście jakością produktu. W obliczu przedstawionych powyżej wyzwań, truskawki mogą być w dobrej kondycji, ale tylko jeśli plantatorzy odpowiednio zadbali o ich zdrowotność jesienią, odpowiednio lustrowali uprawę i zwalczali szkodniki oraz zapewnili roślinom optymalny wzrost.  

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here