Parch, mszyce i zwójki w sadzie ekologicznym – jakie zabiegi wykonać? 11.04.2024

Piotr Zieliński

W sadach ekologicznych, podobnie jak w sadach konwencjonalnych, w krótkim czasie skumulowały się prace, które trzeba wykonać. Obecnie mamy dobry moment na pierwsze zabiegi przeciwko szkodnikom.

Parch jabłoni w sadach ekologicznych

– Sytuacja z parchem jabłoni jest nietypowa jak na tę porę roku, ponieważ wykonaliśmy już piąty zabieg w tym sezonie – twierdzi Piotr Zieliński. Jak dodaje, nietypowa jest również ilość dojrzałych zarodników, którą ocenia na ponad 60%, a zapewne więcej.

Przez ostatnie dni wzrósł potencjał infekcyjny i przy opadach opadach prognozowanych na przyszły tydzień zapewne będziemy obserwowali silne infekcje. Zatem trzeba będzie się do tej sytuacji przygotować.

Ochrona przed mszycami

Kolejne odmiany wchodzą w pełnię kwitnienia. W związku z tym wkrótce będziemy dobry moment, żeby zastosować przeciwko mszycom (ale także zwójkom) preparat zawierający azadyrachtynę. Wegetacja względem ubiegłego roku ruszyła około trzy tygodnie wcześniej. – Zabieg planujemy zrobić w piątek lub sobotę, w zależności od warunków pogodowych – dodaje sadownik. Więcej w materiale wideo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here