Gruszka Konferencja nadal drożeje – hurtowe ceny owoców w UK

Rynek owoców UK

Jak pisaliśmy w ostatnim czasie, cena Gruszek odmiany Konferencja, powoli, lecz sukcesywnie rośnie. To za sprawą znacznie mniejszych zbiorów, a co za tym idzie stanów magazynowych.

Obecnie najwięcej gruszek tej odmiany mają Belgowie i Holendrzy. Nie zwiększają oni jednak ilości podawanych na rynek, lecz handlują na bieżąco. Daje to de facto, w połączeniu z dobrym europejskim popytem (także ze środkowej i wschodniej Europy) wzrosty cen.

Cena Konferencji na brytyjskich rynkach hurtowych wzrosła w ostatnim tygodniu aż o 18%. Aktualna średnia cena to 0,80£ (4,05 PLN/kg) Miejscami dochodzi do 1,25£ (6,33 PLN/kg) Jeszcze droższa jest Komisówka, ta średnio kosztuje 1,10£ (5,57 PLN/kg).

Bramley – angielski odpowiednik naszego Boskoopa/Szarej Renety średnio 1,33£ (6,74 PLN/kg). Braeburn – 0,88£ (4,46 PLN/kg). Gala – przez niektórych nazywana Idaredem świata osiąga stawki na średnim poziomie 0,90 £ (4,56 PLN/kg).

Hurtowe ceny owoców w UKJak widzimy w zestawieniu cen z rynków hurtowych, brytyjskiego Ministerstwa Rolnictwa znacznie drożeją późne odmiany jabłek. Oznaczone jako „other late season” 1,15£ (5,83 PLN/kg)

Karol Pajewski