Poprawa na rynku gruszek w Beneluksie, to nadchodzące wzrosty cen w Polsce?

gruszki

Po rekordowych zbiorach, zastoju w handlu i miesiącach bardzo niskich cen sytuacja z gruszką w krajach Beneluksu wyraźnie się poprawiła. Wzrost cen cieszy sadowników, jednak odbiorcy nie do końca potrafią się z tym pogodzić.

Ostatnie tygodnie to już wyraźne wzrosty cen gruszek w Belgii i Holandii. Aktualnie niesortowane gruszki odmiany Konferencja kosztują około 60 eurocentów (2,75 zł/kg). W przypadku kontraktów terminowych stawki wynoszą 70 eurocentów (3,21 zł/kg). Po raz pierwszy od zbiorów nastroje na tym rynku są dobre.

Nie wszystkim się to jednak podoba. Jak informują tamtejsze media branżowe, kupujący nie do końca potrafią się pogodzić ze wzrostami. Szukają jak najtańszych gruszek i oferują ceny sprzed kilku tygodni.

Ceny rosną przede wszystkim z powodu opóźnionej wegetacji i strat w plonowaniu grusz z powodu przymrozków. Handlowcy myślą długofalowo tak, aby gruszek wystarczyło do rozpoczęcia tegorocznych zbiorów. Większy eksport do Włoch i Europy środkowo-wschodniej również wpływa pozytywnie na rynek gruszek.

Z powodu wzrostów cen w Holandii, wzrosły również ceny na polskich rynkach hurtowych. Obecnie 20 kilogramowa skrzynka importowanej Konferencji kosztuje najczęściej 70 zł (3,50 zł/kg). Wyższe stawki na kontraktach terminowych oznaczają w dłuższej perspektywie kolejne wzrosty cen w hurcie na krajowych rynkach.

źródło: agf.nl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here