Blokady granicy i protesty rolników przynoszą efekty. Obserwujemy pozytywne działania ze strony IJHARS-u. Na granicy zwiększono także liczbę kontrolerów PIORiN-u.
PIORiN poinformował o zwiększeniu liczby pracowników kontrolujących towary przekraczające granicę polsko-ukraińską. Za bezpieczeństwo fitosanitarne odpowiada obecnie w sumie 47 osób, pracujących całodobowo przez 7 dni w tygodniu na kolejowych i drogowych przejściach granicznych w Dorohusku, Hrubieszowie, Hrebennem, Korczowej i Medyce.
Celem granicznej kontroli fitosanitarnej jest sprawdzenie czy wprowadzany na terytorium Unii Europejskiej towar nie jest porażony przez agrofagi, czyli szkodniki, bakterie, wirusy czy grzyby szkodliwe dla roślin, wskazane w przepisach UE. Towary podlegające granicznej kontroli fitosanitarnej to:
– rośliny przeznaczone do sadzenia, np. drzewka i krzewy, sadzonki, rośliny doniczkowe,
– nasiona przeznaczone do siewu,
– świeże warzywa i owoce,
– kwiaty i zieleń cięta,
– drewno oraz kora roślin iglastych i liściastych,
– drewniane materiały opakowaniowe (palety, skrzynie).
Wbrew obiegowym opiniom, kontrola fitosanitarna nie obejmuje sprawdzenia takich parametrów jak zagrożenia dla zdrowia ludzi (np. pozostałości pestycydów) lub zwierząt, ani jakości handlowej, gdyż właściwości te badane są przez służby sanitarne, weterynaryjne oraz jakościowe.
źródło i zdjecia: www.piorin.gov.pl