Czy zbiory gruszek będą obfite?

Czy zbiory gruszek będą obfite
Fot. K. Pajewski

Jednym z niewielu owoców, gdzie zaskoczą nas pozytywne widoki są gruszki. Spacerując po kwaterach tych owoców nasze oko szczególnie ucieszą te młodsze aniżeli starsze drzewa. Oczami wyobraźni można zobaczyć uginające się od owoców jesienią gałęzie.

Ilość zawiązków na gruszkach jest duża. Szczególnie na najpopularniejszej odmianie – ‘Konferencji’. Na forach sadowniczych widuje się pytania czym przerzedzać zawiązki. To dobrze, że pojawia się wiele takich pytań, znaczy to, że mamy coraz więcej świadomych sadowników, dbających nie o ilość – a o jakość. Przed nami opad czerwcowy. Sadownicy mają podzielone zdania. Jedni są pewni, że będzie on bardzo duży. Drudzy natomiast mówią w kontrze, że przy odpowiedniej ilości wody będzie normalny.

W sieci, w branży pojawiały się artykuły o przemarzniętych zawiązkach w Belgii. Nasza produkcja to ułamek belgijskiej i w ostatnich latach importowaliśmy znaczne ilości gruszki ‘Konferencji’. Jeśli Belgom nie uda się wyprodukować ubiegłorocznych wolumenów to jest to dobra prognoza dla krajowych producentów gruszek.

Karol Pajewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here