Gala T-Rex® – najszybciej wybarwiająca się mutacja Gali

Gala t-rex

W ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele nowych mutacji Gali. Dziś Włosi pracują nad wyselekcjonowaniem wyróżniających się klonów. Taka ma być CIVT15* T-Rex®. Hodowca, CIV, opisuje ją jako najszybciej wybarwiającą się mutację Gali.

CIV, czyli Włoskie Centrum Innowacji Odmianowych (wł. Centro di Innovazione Varietale) niemalże co roku przedstawia nowe odmiany jabłek. Jedną z nowo wyhodowanych odmian jest  CIVT15* T-Rex®, która pochodzi z programu skupiającego się na selekcji ulepszonych klonów Gali i Fuji. 

Hodowca nowej odmiany podaje, że T-Rex® jest najwcześniej wybarwiającą się mutacją Gali dostępną na rynku. Celem badań, w wyniku których został wyselekcjonowany ten klon, było zapewnienie stabilności genetycznej i powtarzalności cech. 

Ta mutacja należy do  grupy czerwonych, w pełni wybarwiających się Gal. Jabłka osiągają większe rozmiary, niż powszechnie sadzone mutacje. Poleca się ją szczególnie do tych obszarów, gdzie istnieją problemy z osiąganiem zadowalającego wybarwienia. Dzięki temu, że wcześniej osiąga odpowiedni kolor, można ją również nieco wcześniej zbierać, co ma ją dodatkowo wyróżniać na tle innych Gal. 

Mutacja zachowała przy tym smak i teksturę miąższu typową dla tej odmiany. Dobre właściwości przechowalnicze. Jabłonie są stosunkowo łatwe w uprawie.

GalaNa zdjęciu porównanie wybarwienia nowej mutacji ze standardową Galą. 

Źródło: Centro di Innovazione Varietale

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here