Gradobicie nocą. Uszkodzenia są niewielkie, ale warto sprawdzić swój sad [16.04.2024]

gradobicie 16 kwietnia 2024

Wielu sadowników może nie zdawać sobie sprawy, ale dzisiejszego poranka w rejonie powiatu grójeckiego wystąpiły burze z gradem. Warto sprawdzić swoje sady pod kątem ewentualnych uszkodzeń, na przykład na kształtujących się zawiązkach grusz. Zdjęcia zawarte w artykule przesłał nam pan Wojciech Kot, specjalizujący się w uprawie grusz (Uleniec, powiat grójecki).

Gradobicie nadeszło 16.04.2024 o czwartej nad ranem wraz z burzą. Odsetek uszkodzeń jest niewielki, ale warto to odnotować, a także sprawdzić swoje sady, bo jak mówi p. Wojciech, być może nawet nie mamy świadomości, że pod osłoną nocy powstały uszkodzenia. Na szczęście, niewielkie uszkodzenia jakie są obserwowane, nie będą miały wpływu na jakość plonów.

Jednak od wczoraj pojawiają się również informacje o niszczących gradobiciach w Holandii, gdzie straty są większe, bo i wegetacja jest przyspieszona. Z pewnością niedługo pojawi się więcej informacji na ten temat. Jednak na zdjęciach, które umieszczają w mediach społecznościowych holenderscy sadownicy, rozmiar uszkodzeń eliminuje wiele owoców.

Biorąc pod uwagę, że mamy połowę kwietnia oraz fakt wystąpienia gradobicia o tak wczesnej porze i przy niskiej temperaturze, zdecydowanie można mówić o anomaliach pogodowych tej wiosny. Kto spodziewałby się dziś w nocy gradu?

Należy pamiętać, że pierwsze przymrozki są prognozowane na noc z wtorku na środę. Pogoda staje się coraz mniej optymistyczna – jeszcze wczoraj dla niektórych rejonów centralnej Polski prognozowano dwa stopnie na plusie, teraz to już – 1 na wysokości dwóch metrów.

Pytanie brzmi, jak rozwinie się sytuacja, gdyż przymrozki mają trwać do końca tygodnia, a niektóre modele wskazują nawet na ich obecność w następnym tygodniu. gradobicie w sadachgradobicie w sadachgradobicie w sadachgradobicie w sadach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here