Koszt produkcji kilograma jabłek w 2022 roku znacząco wzrośnie

koszt produkcji jabłek

Nawozy, środki ochrony, paliwo, prąd i wiele innych składowych kosztów produkcji jabłek są coraz droższe. W związku z tym wyprodukowanie każdego kilograma jabłek również będzie droższe w tym sezonie. Jak prezentują się wstępne wyliczenia?

Na naszym ostatnim webinarium, dr Dariusz Paszko zaprezentował autorskie wyliczenia dokładnych kosztów produkcji. Prezentacja została bardzo pozytywnie oceniona przez widzów. Prelegent oszacował także możliwy koszt produkcji w rozpoczynającym się sezonie. Liczby robią wrażenie.

Bazując na procentowych wzrostach cen wszystkich składowych dr Paszko wyliczył, że koszt produkcji wraz z (uśrednionym) kosztem przechowania i sortowania w gospodarstwie wyniesie w tym sezonie około 1,67 złotego za kilogram! Sam koszt wyprodukowania kilograma jabłek na drzewie wniesie 0,98 zł za kilogram. Jak dodaje ostateczne koszty mogą być wyższe, ponieważ bazował na cenach z połowy stycznia.

W związku z kosztami energii elektrycznej najprawdopodobniej najbardziej procentowo zdrożeje koszt przechowania i sortowania w gospodarstwie (+61%). W trwającym sezonie koszt produkcji wraz z przechowaniem i sortowaniem w gospodarstwie został wyliczony na poziomie 1,20 zł za kilogram. Zakładając stawkę 1,67 zł/kg to mówimy o (orientacyjnym) wzroście na poziomie niemal 40% w skali sezon do sezonu.

dr Paszko podkreślał, że to przybliżone obliczenia oparte na dostępnych danych. Tak naprawdę nie możemy dziś z całą pewnością stwierdzić, jakie ostatecznie okażą się koszty. Prezentacja ma być swego rodzaju zapowiedzią na co powinni przygotować się producenci w sezonie 2022/23 oraz tego w jakich cenach należy sprzedawać owoce, jeśli chcemy myśleć o rentowności gospodarstw.

Dla zainteresowanych cała transmisja dostępna jest tutaj: https://www.facebook.com/portalsadowniczy/videos/721908962114393

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here