Polskie czereśnie coraz lepiej radzą sobie na niemieckim rynku

skup czereśni

Dane z ostatniego tygodnia potwierdzają, że Niemcy to obecnie jeden z kierunków zbytu dla polskich czereśni wysokiej jakości spod osłon.

W 30 tygodniu roku, polskie czereśnie były znacznie częściej sprzedawane na niemieckich rynkach hurtowych niż w pierwszej połowie miesiąca. Niemieckie dane potwierdzają, że tamtejszy rynek jest dla nas perspektywiczny przede wszystkim, jeśli chodzi o eksport czereśni klasy premium spod osłon, pod koniec lipca i na początku sierpnia.

Od 24 do 30 lipca czereśnie z Polski odpowiadały za 12% całkowitej podaży na niemieckich rynkach hurtowych. Połowę stanowiły owoce niemieckie, a niemal jedną trzecią tureckie. Niemniej obok skali eksportu cieszą także ceny. Te nie odbiegają znacząco od stawek, za jakie sprzedawane były czereśnie niemieckie.

Udział czereśni z poszczególnych krajów na niemieckich rynkach hurtowych w 30 tygodniu roku. Źródło: raport BLE za 30 tydzień 2023 roku

 

Widzimy to na wykresie niżej. Najciemniejszy odcień słupków reprezentuje ceny w 2023 roku. Widzimy, że niezależnie od kraju pochodzenia, są one nieco wyższe od ubiegłorocznych. Przyczyną są nieco niższe zbiory czereśni w skali europejskiej. Średnia cena owoców z Polski w 30 tygodniu roku wyniosła ponad 28 zł za kilogram. Droższe były czereśnie niemieckie i belgijskie.

Niższe ceny czereśni tureckich wynikały ze znacznie niższej jakości. W związku z tym, jak informują Niemcy, popyt przesunął się w kierunku owoców z innych krajów.

Ceny czereśni na niemieckich rynkach hurtowych w 30 tygodniu roku. Źródło: raport BLE za 30 tydzień 2023 roku

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here