Szukanie oszczędności to większe zainteresowanie usługami cięcia mechanicznego

cięcie mechaniczne jabłoni

Cięcie mechaniczne jest w tym sezonie bardziej popularne, a składa się na to kilka przyczyn. Jak obecnie wygląda rynek usług i ceny cięcia mechanicznego? 

Stawki za usługowe cięcie mechaniczne są dosyć zróżnicowane. Godzina pracy kosztuje od 140 do 180 złotych. Zdecydowana większość ofert to zakres 150 – 160 zł za godzinę. Oferty usługowego cięcia sadownicy znajdą w każdym rejonie produkcji sadowniczej. Ogłoszeniodawcy najczęściej podejmują się usług w swojej okolicy (np. obręb gminy, czy promień 20 kilometrów).

Mateusz Szczepański również usługowo zajmuje się cięciem mechanicznym w okolicach Sadkowic. W tym sezonie podniósł cenę usługi na 200 zł za godzinę przede wszystkim ze względu na koszty paliwa. Mimo to chętnych nie brakuje. Jak dodaje dziś najwięcej zleceń mają ci, którzy robią to najdłużej. – W moich okolicach to działa jak „poczta pantoflowa”. Dużo zleceń mam dzięki poleceniu przez sadowników, u których już przeprowadzałem cięcie – dodaje.

W tym sezonie widać zdecydowanie większe zainteresowanie usługowym cięciem mechanicznym. Jest to przede wszystkim pokłosie trudnej sytuacji rynkowej. Duża część sadowników tnie część sadu ręcznie we własnym zakresie, a do cięcia reszty zamawia usługę. Inni decydują się na usługę na wybranej, mniejszej kwaterze, aby zobaczyć efekty mechanicznego cięcia. Nierzadko zdarza się, że po usłudze sadownicy decydują się na zakup maszyny do ciecia mechanicznego.

– Zauważam także, że część producentów już teraz myśli o przestawieniu się na produkcję przemysłową – kontynuuje pan Mateusz. W związku z tym już na etapie cięcia zimowego zamierzają oni obniżać koszty produkcji. Ponadto trend ten już teraz widocznie ożywia zainteresowanie maszynami do mechanicznego zbioru jabłek przemysłowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here