„Tunel światła” w walce z zarazą ogniową

zwalczanie zarazy ogniowej światłem

Walka z zarazą ogniową bez opryskiwacza i pozostałości? To możliwe dzięki urządzeniu, które skonstruowali Amerykanie.

Dwa lata badań na Uniwersytecie Cornell potwierdziły, że światło UV-C pozwala kontrolować presję ze strony zarazy ogniowej i innych chorób bakteryjnych. Ma ono silne właściwości bakteriobójcze i od lat jest stosowane w medycynie.

Darmowy numer TMJ - baner corner

Naukowcy skonstruowali w tym celu prostą i lekką ramę z lampami, które generują wspomniany strumień światła. Ma ona kształt tunelu, a lampy zasila generator. Wnętrze tunelu wyłożone jest polerowanym aluminium. Dzięki temu bakteriobójcze światło dociera w każdy zakamarek korony. Urządzenie jest lekkie więc do „zabiegu” wystarczy ciągnik o mocy kilkunastu koni mechanicznych. 

Technologia jest powszechnie dostępna i nie podlega opatentowaniu. Dlatego autorzy zamierzają stworzyć gotową dokumentację techniczną  „świetlnego tunelu”, aby każdy producent mógł go sobie zrobić samodzielnie. Szacowany koszt to około 12 000 dolarów amerykańskich – 47 000 zł. 

Dlaczego zabieg w nocy? Naukowcy odkryli, że bakterie posiadają mechanizmy naprawy, które są aktywowane przez światło słoneczne. Dlatego tylko nocne przejazdy opisanym urządzeniem będą skuteczne. 

zdjęcia: Kerik Cox, Uniwersytet Cornell

źródło: www.goodfruitgrower.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here