Wzrost światowej produkcji gruszek

Grusza Konferencja

Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) w sezonie 2019/2020 światowa produkcja gruszek wzrośnie o 13% i wniesie 23,1 mln ton.

Mniejsze plony w krajach UE związane z niekorzystnymi warunkami pogodowymi zostaną zrekompensowane nadwyżką produkcji w Chinach. Ponadto przypuszcza się, że większa produkcja w Chinach wpłynie na zwiększenie światowego eksportu.

Chiny: Oczekuje się, że produkcja gruszek w Chinach pokryje zeszłoroczne straty spowodowane przez przymrozki, które wystąpiły w tym kraju. Prawdopodobnie produkcja w tym sezonie będzie większa o ponad 20% i wyniesie 17,0 mln ton. Co więcej, eksport do Indonezji i Wietnamu wzrośnie o prawie 40% – będzie wynosił 500 tys. ton. Mimo, że Chiny importują niewiele gruszek prawdopodobnie zostanie odnotowany także jego wzrost do 15 tys. ton.

UE: Według prognoz produkcja gruszek w UE w tym sezonie spadnie o 400 tys. ton , co da 2,2 mln ton. Jest to wynikiem złych warunków uprawowych (m. in. przymrozki, susza, grad), które wystąpiły w większości krajach członkowskich. W związku z tym prawdopodobnie ich eksport będzie mniejszy – spadnie o prawie 30%, co da 220 tys. ton. Natomiast import wzrośnie o 12 tys. ton, czyli wyniesie 180 tys. ton.

USA: Prawdopodobnie w sezonie 2019/2020 w USA produkcja grusz osiągnęła 726 tys. ton. Eksport do głównych kontrahentów (Meksyk, Kanada i Indie) nieznacznie wzrośnie i wyniesie 150 ty. ton.

Czytaj także: Nowe biopreparaty w sezonie 2020

Rosja: Produkcja grusz w Rosji prawdopodobnie wzrosła do 245 tys. ton. Oczekiwany jest ponowny spadek importu, który wyniesie 253 tys. ton – większość konsumentów nadal preferuje tańsze owoce. Jednakże, Rosja jest nadal wiodącym importerem gruszek na świecie.

Chile: Prawdopodobnie w sezonie 2019/2020 produkcja w Chile spadnie o 25 tys. ton i wyniesie 227 tys. ton. Jest to trzeci z rzędu sezon, w którym produkcja spada, co jest związane z redukcją powierzchni upraw oraz występującymi suszami. Spadnie również poziom eksportu  o 13 tys. ton, co da 117 tys. ton.

Argentyna: Jeżeli warunki pogodowe radykalnie się nie zmienią, w Argentynie produkcja grusz zostanie na stałym poziomie i wyniesie 590 tys. ton. W tym kraju przemysł nadal boryka się z problemami, ze względu na rosnące koszty oraz braku nowych inwestycji. Poziom eksportu również pozostanie na tym samym poziomie, co da 300 tys. ton.

Południowa Afryka: Przewiduje się, że produkcja grusz w Południowej Afryce w sezonie 2019/2020 nieznacznie wzrosła do  415 tys. ton. Wpłynęły na to zimowe opady deszczu oraz nowe plantacje, które weszły w okres owocowania. Zazwyczaj eksportowano 60% produkcji krajowej, lecz w tym sezonie ze względu na wzrost produkcji przewiduje się jego wzrost o 5 tys., co da 245 tys. ton.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here