Produkcję gruszek w sadach szacuje się na ok. 85 tys. t (tj. o blisko 55% więcej niż w poprzednim sezonie), natomiast zbiory śliwek na ok. 119 tys. t (tj. przeszło dwa razy więcej niż w bardzo słabym roku 2017 i o ponad 23% więcej od średniej produkcji z lat 2011-2015).
W bieżącym roku zanotowano rekordową produkcję wiśni i czereśni. Tegoroczna produkcja wiśni przekracza 200 tys. t, a czereśni została oszacowana na ok. 60 tys. t, jednak według opinii rzeczoznawców nie wszystkie owoce zostaną zebrane. Z przyczyn ekonomicznych (niskie ceny skupu) oraz braku pracowników do zbioru, znaczna część owoców może pozostać na drzewach. Dotyczy to zwłaszcza wiśni. Ponadto w ostatnim okresie, na skutek opadów deszczu na wielu plantacjach wystąpiło pękanie owoców wiśni i czereśni. Przewiduje się, że łączne zbiory pozostałych gatunków owoców z drzew (brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich) wyniosą ok. 22 tys. t i będą o ponad dwa razy większe od bardzo słabej produkcji roku 2017.
Produkcję owoców z krzewów owocowych w sadach i plantacji jagodowych oceniono wstępnie na znacznie ponad 0,6 mln t, tj. o przeszło 25% więcej niż w roku poprzednim. Podobnie jak w przypadku drzew owocowych zanotowano bardzo dobre plonowanie większości gatunków krzewów owocowych i plantacji jagodowych.
Najmniejszą dynamikę wzrostu w porównaniu do poprzedniego sezonu zanotowano dla zbiorów truskawek (wzrost o niespełna 10%). Tegoroczną produkcję truskawek oszacowano na 195 tys. t, przy czym zbiór owoców tego gatunku był nieco skrócony, szczególnie na plantacjach bez nawadniania.
Produkcja malin jest obecnie szacowana na rekordowym poziomie i przy sprzyjających warunkach dla zbioru maliny jesiennej może osiągnąć poziom przeszło 130 tys. t (o ponad jedną czwartą więcej niż w 2017 r.). Nadal obserwuje się nowe nasadzenia malin, jednak problemem może być niska cena skupu owoców tego gatunku, co sygnalizują rzeczoznawcy. W tej sytuacji szacowany obecnie rekordowy poziom produkcji może nie zostać osiągnięty.
Produkcję porzeczek ogółem (czarnych i kolorowych łącznie) ocenia się obecnie na ok. 200 tys. t (w tym porzeczek czarnych na ok. 160 tys. t), tj. o ponad 50% więcej od niskich zbiorów ubiegłorocznych. Podobnie jak w przypadku innych gatunków owoców przeznaczanych do przetwórstwa, znaczna część porzeczek może zostać niezebrana ze względu na niskie ceny skupu.
W porównaniu do roku poprzedniego, zanotowano także wzrost produkcji agrestu (o blisko jedną czwartą), lecz biorąc pod uwagę średnią z lat 2011-2015 zanotowano ponad 15% spadek. Łączne zbiory owoców tego gatunku oszacowano na niespełna 12 tys. t.