Czwarta prognoza zbiorów w Polsce i w EU

jablka gala

Do trzech prognoz zbiorów jabłek w Polsce i w Europie dołącza czwarta – amerykańska. Wnioski i perspektywy dla rynku analityków zza oceanu są podobne do tych podanych przez WAPA i GUS.

Amerykańskie USDA oszacowało europejskie zbiory jabłek w sezonie 2023/24 na 11,55 miliona ton, co oznacza spadek o 2,5% rok do roku. Przypomnijmy, że ostatnie, zrewidowane prognozy WAPA nieco obniżono do poziomu 11,41 miliona ton. Z kolei GUS skorygował swoje pierwotne prognozy z 3,90 do 3,80 miliona ton.

USDA prognozuje zbiory na poziomie zbliżonym do WAPA i GUS-u, czyli na równe 4,0 miliony ton.

Jednak tempo zbiorów i niska wydajność, które w tym sezonie były wyraźnie zauważalne, skłaniają wielu sadowników do przyznania racji Związkowi Sadowników RP, który oszacował zbiory na około 3 miliony ton.

Również amerykanie podkreślają, że perspektywy rynkowe są dobre. Początkowe zapasy zarówno świeżych jabłek, jak i koncentratu jabłkowego były bardzo niskie. Te drugie są o tyle istotne, ponieważ sektor przetwórstwa w Europie pochłania znaczne ilości jabłek złej jakości.

Oczekuje się, że w sezonie 2023/24 wykorzystanie jabłek w przetwórstwie wyniesie około 4,2 miliona ton. W skali UE zanotujemy wzrost (+9%), natomiast w Polsce, Niemczech i Austrii – spadek. W skali kraju więcej jabłek zostanie przetworzonych we Francji, Włoszech czy w Holandii. 

prognozy zbiorowźródło: raport USDA: EU-Fresh Decidous Fruit Annual

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here