Komunikat sadowniczy Bayer – jabłonie, 02.09.2022

Komunikat sadowniczy Bayer z dnia 2 września 2022 roku. Zabiegi przedzbiorcze w sadach.

  • Choroby przechowalnicze

W związku z tym, że jesteśmy już bezpośrednio w okresie przedzbiorczym należy podjąć decyzję dotyczącą zabezpieczania owoców na czas ich przechowywania. Przy wyborze środka ochrony roślin należy wziąć pod uwagę choroby, które pojawiały się na owocach podczas ostatniego sezonu przechowalniczego, z którymi chorobami były największe problemy w trakcie przechowywania. Jest to istotne, bowiem niektóre środki chronią przed całym pakietem chorób przechowalniczych, inne zaś tylko przed wybranymi chorobami.

Do największych strat w wyniku występowania chorób pochodzenia infekcyjnego dochodzi wyniku występowania szarej pleśni, parcha przechowalniczego, gorzkiej zgnilizny jabłek, ale nie bez znaczenia są również choroby przyranne, takich jak miękka, mokra
i brunatna zgnilizna.

Fot. 1 – Parch przechowalniczy
Fot. 1 – Parch przechowalniczy
Fot. 2 – Szara pleśń
Fot. 2 – Szara pleśń

Żeby uchronić zbiory przed stratami przechowalniczymi zaleca się  wykonać od 1 do 3 zabiegów fungicydowych. Zazwyczaj wystarczają 2 zabiegi przedzbiorcze wykonane na 5/4 tygodnie oraz 2-1 tygodnie przed zbiorem. Program ochrony powinien być dostosowany do podatności odmian, które znajdują się w danym gospodarstwie.

Do ochrony owoców przed całym pakietem chorób przechowalniczych jabłek i gruszek (gorzka zgnilizna, parch przechowalniczy, szara pleśń, mokra i brunatna zgnilizna) polecam fungicyd LUNA EXPERIENCE 400 SC w dawce 0,75 l/ha. Preparat ten, poza szerokim spektrum zwalczanych chorób, charakteryzuje się wysoką skutecznością w zabezpieczaniu owoców przed tymi chorobami. Karencja dla jabłoni i gruszy wynosi 14 dni. Preparat ten jak najbardziej wpisuje się w listę produktów przeznaczonych do stosowania w Integrowanej Produkcji.

Warto przypomnieć, iż najbardziej podatnymi odmianami na gorzką zgniliznę owoców (fot. 3 i 4) są m.in: ’Ligol’, ’Pinova’, ’Golden Delicious’, ’Szampion’, ’Rubin’, ’Ariwa’, ’Gala’, ’Elise’.

Mając na uwadze gorzką zgniliznę owoców, w programie przedzbiorczym warto uwzględnić również Zato 50 WG, stosując ten produkt w dawce 0,2 kg/ha.

Fot. 3 – Gorzka zgnilizna jabłek
Fot. 4 – Gorzka zgnilizna jabłek
  • Szkodniki nadal groźne

W niektórych regionach w ubiegłym tygodniu trwały jeszcze loty owocówki jabłkóweczki (fot.5).

Obserwowaliśmy również aktywność zwójkówek liściowych. Warto systematycznie lustrować sady na obecność młodych gąsienic, które zwykle już początkiem września uszkadzają dojrzewające owoce (fot.6). W pierwszej kolejności zwracam uwagę na odmiany ’Szampion’, ’Gala’, ’Rubin’ czy też ’Jonagoldy’.

Fot. 5 – Owocówka jabłkóweczka
Fot. 6 – Żerująca młoda gąsienica zwójki

 

  • Dokarmianie wapniem nadal ważne

W zależności od odmiany, ilość zabiegów powinna się mieścić w granicach 6-8. Ważnym aspektem technicznym jest to, by owoce pokryć dobrze cieczą roboczą. Dla lepszego przyswajania wapnia, zabiegi najlepiej jest wykonać przy temperaturze około 15OC. Zaleca się  stosować od 500 do 1000 litrów wody na 1 ha.

Tomasz Gasparski

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here