W związku z przewidywanymi zjawiskami wydajemy ostrzeżenie przed burzami.
Na obszarze zaznaczonym numerem”2″ spodziewany rozwój zjawisk burzowych przewidziany jest od godziny 13:00. Swoją maksymalną intensywność osiągną tuż przed zachodem słońca. Burze w godzinach popołudniowych przybiorą formę superkomórek. Taka burza niewielkich rozmiarów będzie w stanie wygenerować wiatr do nawet 100 km/h. Parametry konwekcyjne dają również możliwość na opad gradu sięgający 5/6 centymetrów, a także wystąpienia trąby powietrznej o sile do 180 km/h – najbardziej prawdopodobne wystąpienie tych zjawisk pojawi się między Płońskiem, Płockiem, Inowrocławiem, Koninem, Gnieznem.
W kolejnych godzinach burze zorganizują się w większy układ z wałem chmurowym na czele, gdzie zagrożenie ze strony dużego gradu i trąb powietrznych znacznie zmaleje. Na czole burzy możliwe będą silne porywy prostoliniowego wiatru w porywach do 100 km/h. Po zachodzie słońca burze będą słabły i stopniowo zanikały odsuwając się na wschód kraju.
Na obszarze w stopnia „1” w zachodniej części regionu burze pojawią się już wczesnym popołudniem i tutaj również dużym zagrożeniem są silne porywy wiatru do 100 km/h oraz opady gradu do 3 cm. Ryzyko wystąpienia trąby powietrznej jest minimalne.
Na północy Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski w strefie „R” burze wystąpią najwcześniej bo już około południa, wczesnego popołudnia i zmierzać będą na wschód. Jedynym zagrożeniem, jakie będą nieść to silne opady deszczu oraz wiatr w porywach do 75 km/h.
Południowa część strefy burzowej zaznaczona w obszarze „R” burz może się spodziewać dopiero późnym wieczorem i w pierwszej połowie nocy – będą to słabnące burze ze strefy „1” i „2”.
Podczas burz suma opadów miejscami może przekroczyć 40 mm. Przeważnie spadnie około 10-15 mm.