W Broniszach polskie czereśnie już są

Ten sezon powinien obfitować w polskie owoce – potwierdza Rynek Hurtowy Bronisze. Do truskawek dołączyły tam już czereśnie – na razie wczesna odmiana Rivan. W ofercie rynku hurtowego w Broniszach Rivan sprzedawany jest w cenie od 4,50 do 6,50 zł za kilogram (opakowania od 5 do 10 kg).

Rivan to bardzo wczesna odmiana czereśni, o ciemnoczerwonej skórce, która w ostatecznej fazie dojrzałości robi się bardzo ciemna. Odmiana jest odporna na mróz. Dla spragnionych polskich owoców, po ubiegłorocznej niskiej ich podaży, dobrą informacją jest, że czereśni w tym roku nam nie zabraknie i nie będzie konieczny import.

Z każdym dniem rosną również dostawy truskawek, ceny wahają się od 4 zł do 8 zł za kilogram. Skutecznie wyparły one truskawki z importu. Ale Rynek w komunikacie zwraca uwagę, że przy optymistycznych prognozach plonów pojawia się wątek braku siły roboczej do zbioru owoców. Zdaniem Grzegorza Pagacza, sadownika z rejonu łódzkiego, może się okazać, że do punktów skupu trafi niewiele owoców, bowiem nie będzie się opłacało plantatorom zbierać owoców do przetwórstwa. Te są znacznie tańsze od tych deserowych. Już teraz plantatorzy szacują, że około 2 zł trzeba będzie doliczyć do każdego kilograma truskawek jako koszty zbierania. G. Pagacz podkreśla, że ceny skupu będą musiały być odpowiednio wysokie, aby przemysł mógł zrobić zapasy owoców. Koszty ochrony i pielęgnacji zarówno truskawek jak malin i innych owoców znacznie wzrosły, co niekoniecznie musi znaleźć odbicie w cenie zaproponowanej producentowi przez przetwórnie.

Staniały szklarniowe maliny, krajowej produkcji, ale ponieważ pochodzą z produkcji pod osłonami, cena nadal jest wysoka – od 50 zł do 62 zł za kilogram.

Źródło: Bronisze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here