Włochy pod śniegiem. Są straty spowodowane niespodziewanym mrozem

Intensywne opady śniegu oraz mróz nawiedziły Włochy w ostatnich dniach. Ponad 20 cm śniegu oraz mróz -5 stopni Celsjusza to duże zaskoczenie dla producentów w południowych regionach Półwyspu Apenińskiego.

W rejonie Emilia-Romania fala mrozu przypadła na kwitnienie niektórych drzew pestkowych. Dotyczy to m.in. wczesnych moreli (Wonder Cot), których kwiaty uległy przemrożeniu. Producenci czereśni i śliwek z rejonu Vignola również obawiają się strat, jeśli mrozy utrzymają się dłużej. Producenci z regionów południowych m.in. z Apulii oceniają, że mróz na poziomie ok. -5 stopni zniszczył wszystkie kwiaty drzew pestkowych, które w tym okresie były w pełni kwitnienia. W Kampanii jest podobnie. Mróz dotknął plantacje truskawek oraz sady brzoskwiniowe, morelowe, czereśniowe i śliwowe.

Oprócz mrozów problem stanowiły intensywne opady śniegu, który powodował wywracanie się konstrukcji z siatkami chroniącymi uprawy.

Producenci z Apulii oczekują, że rząd ogłosi stan klęski żywiołowej, aby odpowiednia pomoc trafiła sadowników. Również producenci warzyw z Kampanii liczą na szybką reakcję władz.

Źródło: freshplaza

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here