Parch, mączniak i mszyce. Aktualne zalecenia w ochronie sadów – 08.04.2024

Letnie temperatury to wyjątkowo szybki przyrost tkanki zielonej i błyskawiczne wejście grusz, a wkrótce też jabłoni, w pełnię kwitnienia. Równie dużo pracy czeka sadowników w ochronie sadów. Zalecenia na dzień 08.04.2024 przygotowane zostały przez Marcina Piesiewicza we współpracy z Andermatt.

Parch jabłoni

Obecnie pogoda ustabilizowała się. Jeżeli chodzi o parcha jabłoni to wykonujemy zabiegi zapobiegawcze. Modele chorobowe pokazywały silne infekcje w zeszłym tygodniu. Chodzi o noc z czwartku na piątek. Wtedy należało wykonać zabieg interwencyjny na przykład preparatem Delan 700 WG czy Revyona. Ewentualnie tuż po opadach można było wykonać zabieg polisiarczkiem wapnia np. Sulfical. Teraz kontynuujmy ochronę zapobiegawczą przeciwko parchowi, ale równocześnie analizujmy rozwój mączniaka jabłoni.

Mączniak jabłoni

Zarodnikowanie konidialne mączniaka jabłoni rozpoczyna się w fazie wczesnego zielonego pąka. W ostatnich dniach pogoda nie sprzyjała rozwojowi mączniaka. Jednak ocieplenie, które wystąpiło oraz brak opadów dają mączniakowi bardzo dobre warunki do infekowania młodych liści.

Teraz należy wykonywać cały czas ochronę zapobiegawczą. Bardzo dobrym i polecanym produktem do kontrolowania mączniaka jest siarka w dawce 5 kg/ha. Musimy pamiętać, że chociaż raz powinniśmy zastosować produkty takie jak Kendo 50 EW w dawce 0,50 litra czy Talius Sad w dawce 0,25 – 0,30 litra na ha. Jeżeli były stosowane na parcha to miejmy na uwadze, że produkty SDHI również ograniczają mączniaka.

Według modeli chorobowych 10.04 dojdzie do infekcji mączniaka, dlatego wskazane jest wykonanie zabiegów przeciwko grzybowi, który powoduje chorobę. Możemy w najbliższym czasie zastosować Fontelis 200SC, który ma szersze działanie. Produkt wykorzystuje się w walce przeciwko parchowi, mączniakowi i szarej pleśni. Działa do 7 dni.

mączniak

Mszyce

Lustrując sady spotykamy duże ilości mszyc. Jest to mszyca jabłoniowa i mszyca jabłoniowo-babkowa. Trwające ocieplenie będzie sprzyjało ich wylęgowi i zasiedlaniu rozet liściowych. Teraz jest idealny moment na wykonanie zabiegu preparatem Teppeki 50WG. Pamiętajmy o maksymalnej dawce jednorazowego użycia – 0,14 kg oraz dodaniu zwilżacza i większej ilości wody – minimum 500 litrów. Produkt działa powoli, ale długo. Przy zabiegu na mszyce możemy dołożyć produkty na zwójkówki liściowe, takie jak Mospilan 20 SP lub Coragen 200 SC.

Informacje o ofercie firmy Andrematt dla sadowników znajdziecie pod tym linkiem: Produkcja roślinna – Andermatt Polska Sp. z o.o.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie

Red Jonaprince
Red Jonaprince – 08.04.2024
Red Delicious - 08.04.2024
Red Delicious – 08.04.2024
Idared
Idared – 08.04.2024

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here