Jaki cel ma „napędzanie” cen skupu czarnych porzeczek?

czarne porzeczki

Najwyższe potwierdzone ceny czarnych porzeczek osiągnęły wczoraj nawet 8,50 zł za kilogram. Temat jest bardzo złożony, bo chociaż wszyscy są zadowoleni z wysokich cen, spotkamy się też z opiniami, że tak wysokie stawki mają zachęcić do nowych nasadzeń…

Obecnie producenci czarnych porzeczek zastanawiają się czy „psychologiczna” bariera 10,00 zł za kilogram zostanie w tym sezonie osiągnięta. Obserwując ostatnie dni i wyścig przetwórców po każdą tonę nie można tego wykluczyć. Tegoroczna wydajność z hektara jest dosyć niska, a rekordowe ceny w większości przypadków i tak jej nie rekompensują.

W związku z powyższym coraz częściej spotkamy się z opiniami, że tak wysokie ceny skupu mogą zaskutkować większym zainteresowaniem uprawą gatunku. Ceny w wysokości 8,00 zł za kilogram sprawia, że temat czarnych porzeczek jest na ustach tysięcy rolników w Polsce. Sceptycy twierdzą, że jest to celowe działanie branży przetwórczej, która chce w ten sposób doprowadzić do znacznego wzrostu obszaru upraw porzeczek w Polsce w najbliższych latach.

Przed zbiorami pojawiają się głosy, że zbiory gatunku będą w tym sezonie na pewno poniżej poziomu 100 000 ton, który odpowiada zapotrzebowaniu ze strony krajowego przetwórstwa. Opisywane, rekordowe ceny skupu wynikają także z sytuacji międzynarodowej i globalnego spadku produkcji porzeczek czarnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here