Rozpoczyna się skup słodkich odmian wiśni na eksport

Debracen

Sadownicy przystępują do zbiorów słodkich odmian wiśni. W tym tygodniu rozpoczął się skup na eksport. Biorąc pod uwagę ceny skupu z ubiegłych lat, to tegoroczne stawki nie satysfakcjonują sadowników.

Sezon wiśniowy tak naprawdę dopiero się zaczyna i to dopiero w przypadku wcześniejszych, słodkich odmian. Na rynki hurtowe trafiają pierwsze partie odmiany Debreceni Botermo. Dziś na rynku w Broniszach cena słodkich wiśni wahała się od 5,00 do 9,00 zł za kilogram. Rozpoczyna się również skup słodkich odmian na eksport.

Jeżeli chodzi o skup wiśni zrywanych z ogonkami, to dziś u kilku odbiorców potwierdziliśmy cenę na poziomie 4,00 zł za kilogram. Jest ona bardzo wyrównana w całym zagłębiu grójeckim. Owoce są tradycyjnie zrywane w łuszczki lub mniejsze („pieczarkowe”) plastikowe skrzyneczki po 4,5 lub 5,0 kg netto. Kolejny wymóg, to średnica powyżej 20 milimetrów. W tych cenach skupowane są odmiany: Pandy, Lucyna, Debreceni Botermo, Sabina czy Groniasta.

Eksporterzy informują, że od początku tego tygodnia sadownicy dostarczają pierwsze, niewielkie partie wiśni. Początkowo są to dostawy pochodzące z działek, które znajdują się na lżejszych glebach bądź zrywane z górnych partii koron. Większe dostawy będą notowane od początku przyszłego tygodnia.

Słodkie odmiany są skupowane na eksport także bez ogonków i wymaganej minimalnej średnicy. W tym wypadku cena wynosi 3,50 zł za kilogram. Wczesne odmiany można już sprzedać także z przeznaczeniem na mrożenie po znacznie niższej cenie 2,40 – 2,50 zł za kilogram. Dostawy w ostatnim sorcie są jak na razie śladowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here