Kombajn Jagoda 300: Pokaz mechanicznego zbioru borówek na plantacji BoKo

jagoda300

W ubiegłym tygodniu na plantacji BoKo nieopodal Białobrzegów odbył się pokaz pracy kombajnu do zbioru borówek Jagoda 300. Jak w praktyce sprawdziła się maszyna?

Prezentowany kombajn całorzędowy przeznaczony jest również do zbioru innych gatunków owoców, przede wszystkim jagody kamczackiej. Jeśli chodzi o borówki to odznacza się wysoką dokładnością zbioru i małymi stratami. Tych dwóch negatywnych aspektów mechanizacji zbioru nie da się całkowicie wyeliminować. Jednak kolejne wersje kombajnu sprawiają, że  wyniki pracy są zadowalające dla plantatorów. 

Zbiór mechaniczny borówek jest następstwem przede wszystkim dwóch czynników. Po pierwsze dążenia do ograniczenia kosztów produkcji, a po drugie wynikową obaw o niedobór siły roboczej. Na rynku przybywa rozwiązań technicznych, na które coraz częściej decydują się w plantatorzy borówek. 

Na dużej plantacji w miejscowości Brzeska Wola zbiór odbywał się na kwaterze dojrzałej już odmiany Duke. W wyniku przymrozków, planowanie było nieco niższe, a w związku z tym średnica niektórych jagód przekraczała nawet 20 mm. Więcej w materiale wideo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here