UNI-CAL® w nawożeniu borówki amerykańskiej

POLECAMY

borówka

W ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie uprawą borówki amerykańskiej. Owoce osiągają atrakcyjne ceny i cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów. W przeważającej części kierowane są na rynek owoców świeżych, a czego duża ilość jest eksportowana. Nasze owoce powinny być zatem jędrne i trwałe, co zapewni stosowanie nawozu wapniowego Uni-Cal.

Bardzo często producenci zapominają o tym, że owoce oprócz nienagannego wyglądu i atrakcyjnych rozmiarów muszą być również trwałe. Zanim trafią do konsumentów zazwyczaj przebyć niemałą drogę.  Na uzyskanie wysokiej jakości owoców składać się będzie kilka czynników. Jest to właściwe cięcie, odpowiednia ochrona i dobre odżywianie roślin.

Wymagania glebowe różnią się znacznie od innych roślin gatunków sadowniczych. Borówka preferuje gleby o niskim pH (3,0 – 4,5). Jeśli chodzi o dostarczanie składników pokarmowych, coraz większa liczb producentów decyduje się na stosowanie fertygacji, która gwarantuje maksymalną precyzję. Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie podczas suszy, kiedy celem jest szybkie dostarczenie składników.

W fazie wzrostu owoców powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na dostarczenie potasu, który odpowiada za gospodarkę wodną, będzie wpływał na rozmiar owoców, kolor i smak, a także wapnia, który wpłynie z kolei na jędrność, twardość, a także parametry przechowalnicze.

borówkaWapń w procesie transpiracji transportowany jest, niestety, przede wszystkim do liści. Kluczowy wydaje się transport wapnia związany z sygnałem auksynowym. Pamiętajmy, że im więcej nasion, tym sygnał auksynowy jest silniejszy i więcej wapnia jest transportowane do owoców. Stąd tez niebagatelna rola odpowiedniego zapylenia i zapłodnienia podczas kwitnienia, bo ilość nasion zadecyduje o odżywieniu wapniem owoców.

Jeśli chodzi o nawożenie dolistne, w borówce odgrywa ono mniejszą rolę niż w przypadku innych gatunków sadowniczych, ze względu na specyficzną budowę liści. Jednak w przypadku wapnia, warto podawać go dolistnie już od momentu kwitnienia.

UNI-CAL®  pozwala na dostarczanie wapnia niezbędnego do wykształcenia jędrnych i trwałych owoców, nawet, jeśli warunki nie są sprzyjające, a naturalna zdolność owoców do wchłaniania wapnia niska. W zależności od przebiegu pogody, a także potrzeb dokarmianie wapniem możemy stosować dolistnie, jak i przez fertygację.

borowkaUNI-CAL® (CaHPO3) zawiera innowacyjny kompleks metaboliczny Inci Verda Technology, stworzony w celu zmaksymalizowania pobierania i wykorzystania składników pokarmowych z gleby. Pozytywny wpływ tego nawozu na wzrost i rozwój roślin wynika m.in. z wysokiej zawartości fosforu (40% P2O5), który jest składnikiem kwasu szikimowego, biorącego udział w biosyntezie aromatycznych aminokwasów, a także fenoli i auksyn. Unikalna formuła fosforynowa stworzona została w celu precyzyjnego i skutecznego dostarczenia roślinom fosforu.

UNI-CAL® dostarcza też roślinom dużo wapnia (zawiera go 18%), który jest ważnym składnikiem– zapewnia wysoką wytrzymałość ścian komórkowych i stabilność strukturalną tkanek, gwarantuje przepuszczalność błon komórkowych (umożliwiając transport składników odżywczych w roślinie), jest niezbędny do prawidłowych podziałów komórkowych. Nawóz możemy stosować poprzez fertygację w dawce 5l/1000 l wody, zaczynając już od fazy tworzenia się pąków i wykonywanie kolejnych trzech zabiegów w odstępach trzytygodniowych. Wówczas wspomagamy układ korzeniowy i dostarczamy wapnia do roślin.

borówkaUNI-CAL®  możemy stosować także dolistnie w dawce  2l na ha od kwitnienia i powtarzać zabiegi co 3 lub 4 tygodnie. UNI-CAL® zawiera dodatkowo fosforyny, które wpływają na utrzymanie dobrej zdrowotności korzeni i wspomagają rośliny w walce z chorobami grzybowymi.

UNI-CAL® można stosować w mieszaninie ze środkami fungicydowymi, co pozwala zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i cenny czas.

Przedstawiciel i dostawca środków Unium Bioscience Ltd. na terenie Polski oraz doradca techniczny: Tatra Ltd. Adam Leśniewski
tel. 503 423 682
e-mail: tatra@tatraltd.com

Dystrybutorzy UNI-CAL® na rynku polskim:
M-AGRO Sebastian Maciaszek,  Paprotnia 5, 96-206 Sadkowice, e-mail: biuro@m-agro.pl, tel. 791 579 115
PHU Biotel Sp z o.o., Dzikowice 87 , 67-300 Szprotawa, e-mail: biuro@biotel.agro.pl, tel. (68) 376-27-33

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here