Jak dostarczyć borówkom azot w preferowanej przez nie formie, ustabilizować odczyn gleby na właściwym poziomie, a tym samym zoptymalizować wzrost i plonowanie?
Uprawa borówki cieszy się wciąż rosnącym zainteresowaniem. Wynika to z atrakcyjnych cen, jakie można było uzyskać za te owoce na przestrzeni ostatnich sezonów. Jest to także pośrednim wynikiem sytuacji w innych gałęziach ogrodnictwa, na przykład spadku opłacalności produkcji jabłek. Sadownicy szukają alternatyw i borówka wydaje się bardzo dobrym wyborem. Naturalnym jest, że zwiększająca się powierzchnia uprawy bezpośrednio wiąże się również ze wzrostem produkcji. To z kolei wpływa na większą podaż, rosnącą konkurencję, a w przyszłości może również wiązać się z trudnościami w uzyskaniu opłacalnych cen. Eksperci nie mają w tym przypadku wątpliwości – naszą szansą jest wysoka jakość oferowanych owoców, a także rozwijanie możliwości eksportowych.
W kontekście rosnącej konkurencji na rynku nie możemy pozwolić sobie na spadek jakości, ponieważ to właśnie jakość zadecyduje o tym, gdzie ulokujemy nasze owoce i w jakiej cenie. Krótko mówiąc, biorąc pod uwagę poczynione inwestycje (na przykład te przy założeniu plantacji), nie możemy sobie pozwolić na niedopatrzenia.
Błędnym jest na przykład założenie, że stosunkowo niskie wymagania nawożeniowe borówki zwalniają nas z przemyślanych decyzji dotyczących nawożenia tego gatunku. Nastawienie się na wysoką jakość i maksymalny plon sprawia, że intensywnie prowadzone plantacje borówkowe charakteryzują się dużym przyrostem wegetatywnym, a poza tym corocznie wynosimy z plantacji składniki pokarmowe wraz z zebranymi owocami oraz drewnem po cięciu roślin. Konieczne jest ich uzupełnianie.
Oczywiście, dziś w świadomej produkcji borówek fertygacja jest podstawą – zaopatrujemy rośliny w wodę, a dodatkowo dostarczamy tylko tyle składników pokarmowych, ile rzeczywiście jest potrzeba. Oczywiście wykonujemy to w oparciu o aktualne wyniki badań gleby.
Dziś skupmy się na azocie. Co charakterystyczne dla borówki to preferencja do pobierania z podłoża azotu w formie amonowej. Implikuje to pewne konsekwencje. Wraz z pobieraniem formy amonowej przez roślinę, obniża się pH gleby. Natomiast zbyt duży spadek pH jest mało optymalny dla roślin. Co więcej, jak wiemy jony amonowe są mniej mobilne i mniej podatne na wymywanie, dlatego zbyt intensywne nawożenie młodych plantacji może powodować akumulację NH+ w kompleksie sorpcyjnym i w efekcie spowodować szkody dla roślin. Idąc dalej nie możemy zapominać też o konkurencji dla innych składników. Te wszystkie zależności pokazują, jak ważny jest odpowiedni stosunek proporcji pomiędzy poszczególnymi składnikami, a przede wszystkim wiedza co do rzeczywistej zasobności gleby.
Aby ułatwić plantatorom nawożenie azotem borówek powstał nawóz SUPERBA™ BLUE. Został on opracowany z uwzględnieniem zależności, o których wspomnieliśmy wyżej. Sprawdza się jako baza do opracowywania pożywek, ale z powodzeniem może być także stosowany jako jedyny nawóz, w szczególności na początku sezonu wegetacyjnego. Co ważne, SUPERBA™ BLUE w 90% składa się z azotu amidowego, który właśnie dzięki stabilnej podaży formy amonowej pozwala uniknąć wymienionych problemów.
Doświadczenia, które były przeprowadzane z użyciem tego nawozu pokazują, że bez względu na różnice temperatury, a nawet przy długim czasie stosowania, rozwiązanie to zapewnia stabilne źródło azotu amonowego w glebie. Oprócz tego, stosując SUPERBA™ BLUE zapewniamy roślinom również wysoką dawkę potasu, co przełoży się na zarówno na wzrost wegetatywny, przyrost, a także odpowiednie dojrzewanie i smak owoców. Wieloletnie doświadczenia pokazują wzrost plonu nawet o 10% przy zastosowaniu programu SUPERBA™ BLUE w porównaniu do innych kombinacji, w tym tych opartych na fertygacji.
W zależności od fazy rozwojowej stosujemy stężenie 0,05% – 0,3%, czyli 0,5-3 kg nawozu na 1000 litrów gotowej pożywki do podlewania. Przeciętne stosowane na stężenie to 0,1%. Więcej informacji na stronie: https://www.yara.pl/odzywianie-roslin/wydarzenia-i-aktualnosci/aktualnosci/superba-blue-fertygacja-borowki/
Materiał Partnera YARA