Co ma wisieć nie spadnie, czyli jak zadbać o owoce przed zbiorem

stop drop fruit

W uprawach sadowniczych dbanie o kondycję i zapewnienie jak najlepszych warunków dla roślin gwarantują osiągnięcie wysokiego i doskonałego jakościowo plonu. Jest to szczególnie istotne ze względu na coraz częściej występujące ekstremalne warunki pogodowe. Warto więc pomyśleć o drzewach i krzewach owocowych nie tylko na początku i w trakcie wegetacji ale również przed zbiorem owoców. Nasze postępowanie z owocami jeszcze przed zbiorem wpływać będzie również na ich zdolność przechowalniczą i jakość po wyjęciu z chłodni.

Lato i jesień to czas, kiedy w sadach występuje problem przedwczesnego opadania owoców (jabłek, gruszek, śliw). W tym roku jest to szczególnie dotkliwe, ponieważ ze względu na duże wahania temperatury w sezonie, osłabienie roślin intensywnymi opadami i wiosennymi przymrozkami powoduje pękanie i opadanie jeszcze nie w pełni dorośniętych owoców. Problemem również stają się w naszych sadach silne wiatry, które często są przyczyną opadania owoców. Podczas takiego zjawiska niestety tracimy zwykle te najładniejsze owoce, które najwcześniej dojrzewają. Niektóre odmiany jabłoni są szczególnie podatne na to zjawisko, szczególnie te odmiany wcześniej dojrzewające, takie jak np: Delikates, Jerseymac, Celeste, czy Early Geneva. Ale opadaniu ulegają również odmiany późniejsze takie jak: Paulared, Lobo czy Champion, Ligol, Gloster i Golden Delicious. Podatne na opadanie są również niektóre odmiany grusz jak np.: Konferencja oraz śliwy np: Herman. Niestety, przy bardzo zmiennych warunkach pogodowych (raz gorąco, raz chłodno) i wiosennej suszy, a potem obfitych opadach, ten rok nie jest łatwy dla producentów owoców. Wiosenne przymrozki w dużym stopniu spowodowały straty w sadach a niestabilna pogoda niestety generuje kolejne straty. Skutecznym sposobem w walce z opadaniem zawiązków i owoców jest zastosowanie w uprawie preparatu STOP DROPTM FRUIT firmy Agrarius. Jest to nowoczesny i wysoce skuteczny nawóz działający kompleksowo na rośliny sadownicze (drzewa i krzewy owocowe). Został opracowany w oparciu o szczególne potrzeby roślin sadowniczych. STOP DROPTM FRUIT jest preparatem zawierającym specjalnie dobrane mikroelementy, które w naturalny sposób wpływają na metabolizm rośliny zapobiegając starzeniu się komórek i osłabieniu wegetacji. Pierwiastki mikroelementowe takie jak: molibden, kobalt, cynk, które pomimo że występują w roślinie w niewielkich ilościach, powodują odpowiednie odżywienie rośliny, oraz wpływają na jej prawidłowy metabolizm poprzez regulowanie gospodarki hormonalnej, zapobieganie przedwczesnemu dojrzewaniu owoców, redukowanie syntezy kwasu abscysynowego, etylenu, regulowanie gospodarki potasem, fosforem, azotem oraz tworzenie białek potrzebnych do budowy komórek potrzebnych do wzrostu owoców.

W nawozie STOP DROPTM FRUIT zastosowano również innowacyjną technologię QM6TM, która wpływa na zwiększone pobieranie przez roślinę wody, składników pokarmowych, a przez to na szybszy wzrost owoców i lepsze plonowanie, bez nadmiernego ”pompowania” owoców wodą, co zapobiega ich zniekształcaniu i pękaniu oraz powoduje ich równomierne wypełnienie wartościowym miąższem, co wpływa korzystnie na dojrzewanie, smak i jakość owoców. Ponadto, STOP DROPTM FRUIT poprawia walory smakowe, wartości odżywcze i wybarwienie owoców, nie przyśpieszając ich dojrzewania. Ma to szczególnie znaczenie przy odmianach , które nierównomiernie dojrzewają.

 Dodatkowo poprawie ulega kondycja owoców pod kątem przechowalniczym, owoce zachowują walory smakowe, wolniej transpirują i są mniej podatne na uszkodzenia, ponieważ wykształcają odpowiednio grubą skórkę, i naturalną warstwę woskową, co wpływa na dodatkową ochroną przed chorobami, również przechowalniczymi.

Pionierska konfiguracja pierwiastków śladowych oraz technologia QM6TM zastosowana w preparacie wpływa na żywotność, wigor, siły witalne i zasobność rośliny. Niezwykle istotne jest również to, STOP DROPTM FRUIT działa bez dostarczania roślinie jakichkolwiek sztucznych hormonów (które nie rzadko powodują rozregulowanie gospodarki hormonalnej np.: zanik nasion oraz rozchwianie fizjologii rośliny), czynników toksycznych i szkodliwych pozostałości, oraz nie ma wpływu na genetykę rośliny a jedynie zwiększając jej wewnętrzny, naturalny potencjał obronny działa niezwykle skutecznie. Dzięki unikatowemu składowi STOP DROPTM FRIUT jest bezpieczny w stosowaniu zarówno dla roślin jak i środowiska oraz jak jedyny tak działający na rynku nie posiada okresu karencji. Aby dodatkowo wzmocnić owoce Firma Agrarius poleca również inne nawozy sadownicze takie jak: nawóz mikroelementowy Soler Fruit oraz dolistny nawóz wapniowy Calory, które dodatkowo w czasie całego okresu wegetacyjnego wpływają na rozwój owoców oraz przyczyniają się do ich trwałości przechowalniczej.

Dla uzyskania najlepszego efekty zaleca się zastosowanie oprysku 3-4 tygodnie przed planowanym zbiorem w ilości 1l STOP DROPTM FRUIT/500-1000 l wody/ha.

Niewątpliwą zaletą stosowania STOP DROPTM FRUIT jest również korzystna cena i łatwość stosowania oraz brak okresu karencji.

dr Anna Ambroszczyk, Agrarius

Więcej na www.agrarius.eu oraz https://activ.com.pl/pl/sklep/pl/65_agrarius

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here