Gaz w dół, nawozy do góry?

nawoz

Od kwietnia tego roku niemalże do końca listopada gaz ziemny drożał. Obecnie na giełdach obserwujemy znaczące przeceny tego surowca. Niestety nic nie wskazuje na tańsze nawozy w najbliższym czasie.

W październiku gaz ziemny kosztował okresowo ponad 6 $ za 1 milionów Btu (jednostka energii używana do określenia wartości przesyłanego gazu ziemnego i oleju opałowego). Dziś kosztuje niespełna 4 $. Zatem przez ostatnie 2 miesiące gaz staniał o około 30%. Nie wpłynęło i nic nie wskazuje, że fakt ten wpłynie ceny nawozów azotowych. Po pierwsze wynika to z faktu, że najwięksi producenci kupują gaz na kontraktach terminowych. Ceny kontraktów na holenderskiej giełdzie towarowej po listopadowej korekcie pozostają nadal na bardzo wysokim poziomie.

ceny gazu
Źródło: stooq.pl

Nie bez znaczenia jest również kwestia inflacji, która dotyka już nie tylko Polskę, ale także zachodnią Europę. Producenci wyższymi cenami chcą zamortyzować rosnące ceny surowców, pracy i innych półproduktów, z których produkuje się nawozy. Jak wiemy niemal 3/4 ceny nawozów azotowych to właśnie ceny gazu. Zatem ceny tego surowca mają najbardziej istotny wpływ na to, ile wydamy wiosną na nawożenie azotem. Nie można również wykluczyć spekulacji na rynku, o którą są oskarżane są największe korporacje przez dziesiątki organizacji rolniczych w całej Europie. 

Zarówno producenci nawozów, jak i dystrybutorzy nie przewidują obniżek cen w najbliższym czasie. Rolnicy są natomiast informowani o tym, że wiosną będzie drogo lub jeszcze drożej niż obecnie. Odpowiedzią Izb Rolniczych są apele o wstrzymanie się z zakupami nawozów aż do wiosny. Zdaniem zarządu KRIR sprawi to, że na przestrzeni kilku najbliższych miesięcy ceny wyraźnie spadną.

Chociaż drogie nawożenie azotem to jednoznacznie zła informacja to w sadownictwie nawożenie pierwiastkiem nie jest aż tak istotne, jak na przykład w uprawie zbóż. Nie dziwią zatem działania podejmowane zarówno przez polskie Izby Rolnicze, a także organizacje rolników na zachodzie Europy. Azot w rolnictwie to podstawa w budowaniu plonu.

cena gazu TTF
źródło: theice.com

1 KOMENTARZ

 1. Najlepiej jest ogłosić że dany artykuł zdrożeje bo… i podać kilka powodów dlaczego tak musi być następnie zmniejszyć produkcję o ok 30-40% poczym zapowiedzieć problemy z dostawami… a rynek sam rozwiąże ten problem… W rolnictwie niskie plony nie przynoszą zysków dlatego każdy się stara wycisnąć jak najwięcej żeby zarobić… No i tak to jest jak w rolnictwie coś wypali i da zysk to odbija się szerokim echem że rolnicy mają pieniądze więc sami wiecie trzeba tę kasę od rolników wyciągnąć… Ot i cała historia zwana ekonomiką gdzie znajdzie się zawsze ktoś sprytniejszy i cwańszy od całej grupy ludzi żeby ich wydoić… Świat jest zły bo nie liczy się żadna wartość etyczna nie mówi się tu o przyjaźni czy zdrowym współzawodnictwie gdzie wszyscy się cieszą z sukcesami w każdej dziedzinie gospodarki… Niestety tak nie jest na świecie liczą się tylko pieniądze i zyski… mi nasuwa jeden wniosek:
  *biedni są zawsze w ciemnej dupie…
  * średniaki mają zawsze pod
  górę…ale jakoś dają radę…
  *Bogaci mają na wszystko wyj****e
  bo i tak wszystkich oskubią…
  ……. Pozdrawiam wszystkich rolników jestem rolnikiem i jestem z rolnikami…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here