7 lutego w Małej Wsi odbyła się konferencja sadownicza pod hasłem „Nowe wyzwania – nowe rozwiązania” zorganizowana przez firmę Agrosimex.
Janusz Miecznik przedstawił zebranym sadownikom problem tarcznika niszczyciela, który, niestety, staje się realnym zagrożeniem w uprawach sadowniczych. Ekspert zaczął od biologii szkodnika, jego szkodliwości dla konkretnych gatunków sadowniczych oraz negatywnych skutkach jego żerowania. Zaledwie 5 lat temu mówiliśmy o tarczniku, jako o potencjalnym zagrożeniu. Obecnie presja i obszar występowania szkodnika w Polsce rosną. W związku z tym Janusz Miecznik opowiedział także o metodach zapobiegania i walki ze szkodnikiem.
Chociaż w przestrzeni sadowniczej dużo uwagi poświęcamy przerzedzaniu jabłoni to nadal nie jest to zabieg wykonywany powszechnie w polskich sadach. Robert Binkiewicz opowiedział zgromadzonym producentom o najskuteczniejszych kombinacjach zabiegów w przypadku przerzedzania odmian drobnoowocowych (przede wszystkim Gala i Golden Delicious). W Polsce przybywa sadów gruszowych, a w związku z tym sadownicy coraz częściej będą zdawali pytanie: jak przerzedzać Konferencję? Specjalista jest zdania, że pomimo faktu, że grusze nie dają tak obfitych plonów, jak większość odmian jabłoni, to nierzadko konieczne będzie ich przerzedzanie. Wynika to z wymagań rynkowych. Najwyższe ceny jak wiadomo uzyskuje się za największe owoce. Ponadto Robert Binkiewicz omówił również temat plamistości liści, ich źródeł, identyfikacji i możliwości ich zwalczania.
Wysokie ceny nawozów zmuszają sadowników do oszczędności lub szukania alternatyw w kwestii nawożenia. Na znaczeniu i cenie zyskują nawozy organiczne. O pozamineralnych źródłach azotu w nawożeniu upraw sadowniczych opowiedział Krzysztof Zachaj. Dyrektor działu nawozów firmy opowiedział między innymi o korzyściach ze stosowania azotu ze źródeł innych niż mineralne.
Ponadto o zastosowaniu i działaniu preparatu Exirel opowiedział Marek Dąbrowski z firmy FMC. Z kolei Zbigniew Dąbrowski z Sumi Agro Poland przedstawił paletę rozwiązań firmy w ochronie sadów, zarówno konwencjonalnych, jak i biologicznych.