Szara pleśń – aktualne zalecenia w ochronie, 13.04.2024

zabieg w sadzie

Pośród wszystkich zabiegów ochrony w sadach jabłoniowych w okresie kwitnienia nie możemy zapomnieć także o szarej pleśni.

Szara pleśń w sadach jabłoniowych

Grzyb Botrytis cinerea poraża kwiaty jabłoni. Zarodniki konidialne grzyba przenoszone są na kwiaty z wiatrem i deszczem. Następnie patogen pozostaje w kielichu jabłka przez długi czas nie wykazując objawów chorobowych. W trakcie sezonu może objawić się w postaci suchej zgnilizny przykielichowej. Podczas przechowywania jabłek będziemy mieli do czynienia natomiast z gniazdowym gniciem jabłek. Zatem z punktu widzenia cyklu produkcyjnego widzimy, że ochrona w okresie kwitnienia jest kluczowa.

Zalecenia w ochronie przed szarą pleśnią – 13.04.2024

Zabiegi w okresie okołokwitnieniowym to głównie ochrona przed parchem, mączniakiem, ale również przeciwko szarej pleśni. Pamiętajmy o wykonywaniu zabiegów na początku otwierania się płatków kwiatowych, z wykorzystaniem produktów zawierających anilinopirymidyny (cyprodynil czy pirymetanil). Produkty zawierające powyższe substancje warto wykorzystywać przede wszystkim w chłodne dni.

Warto też zwrócić uwagę na rozwiązania zawierające SDHI, na przykład Fontelis 200 SC. Działają one na choroby pochodzenia grzybowego, szarą pleśń oraz mączniaka. Wybór środków ochronnych zależy od indywidualnych preferencji. Podsumowując, mamy do wyboru produkty anilinopirymidynowe i pochodne oraz SDHI (Fontelis 200 SC).

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here