Ostatnie przymrozki, a w przypadku Serbii – mrozy, spowodowały duże straty w tamtejszych uprawach sadowniczych. Naukowcy i ekonomiści nie mają wątpliwości, owoce w tym sezonie będą drogie.
Wzrost cen na pewno będzie dotyczył malin. Zdaniem prezesa tamtejszego Związku Producentów Malin i Jeżyn, zarówno plantatorzy i przetwórcy muszą pożegnać się z pierwszym zbiorem, który charakteryzuje się najwyższą jakością. Ceny zarówno malin deserowych, jak i tych do mrożenia będą bardzo wysokie. Związkowcy oczekują 300 dinarów w skupie – 11,60 zł/kg.
Podobnie jak w ubiegłym roku, największe straty są notowane w morelach. Rok temu morele kosztowały od 150 do 200 dinarów za kilogram (5,80 – 7,70 zł/kg). Zdaniem analityków w tym sezonie cena moreli z powodu małych plonów bez problemu przekroczy 300 dinarów (11,60 zł/kg).
Zbiory wiśni w Serbii mają znaczący wpływ na ceny skupu tych owoców do przetwórstwa w Polsce. We wczesnych odmianach wiśni notowane są straty, jednak zdaniem naukowców, kwitnąca nieco później Oblačinska (największy odsetek upraw) nie ucierpiała. W związku z tym ceny i produkcja nie powinny się znacząco zmienić w stosunku do ubiegłego roku. Niemniej eksperci dodają, że serbskich sadowników czeka niepewny rok i jeszcze wiele może się wydarzyć.
Wzrost cen jest nieunikniony z powodu praw ekonomii. Z drugiej strony będzie on łagodzony przez rynek, a dokładnie przez import. Ekonomiści przypominają, że nawet gdy danego owocu będzie niezwykle mało, to zawsze istnieje cena graniczna powyżej której konsument zrezygnuje z zakupu.
źródło: blic.rs