Prezydent podpisał ustawę – podatek cukrowy wejdzie w życie

sok podatek cukrowy

Prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał ustawę, która wprowadzi w życie nowy podatek od początku 2021 roku. Od kilkunastu miesięcy było o nim dość głośno zarówno w branży przetwórczej, spożywczej jak i sadowniczej. Oprócz podatku cukrowego, w życie wejdzie również podatek od tak zwanych „małpek”.

Ustawa o „prozdrowotnych wyborach konsumentów” leżała przez jakiś czas w sejmowej zamrażalce. Początkowo miała wejść w życie 1 lipca 2020 roku, jednak wejście ustawy w życie zostało zawieszone. Mimo lobbowania przeciw podatkowi branży spożywczej i przetwórczej oraz sprzeciwom prawników i konstytucjonalistów wobec przebiegu zawieszenia i wejścia w życie ustawy, prezydent Andrzej Duda dokument podpisał. W związku z tym podatek od małych napojów alkoholowych oraz podatek cukrowy wchodzą w życie wraz z początkiem 2021 roku.

Mimo starań producentów słodkich napojów, podatek cukrowy wejdzie w życie w 2021 roku. Firmy, które dodają cukier do cukier do swoich napojów, będą musiały za to zapłacić. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej oraz 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej, a opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml w przeliczeniu na litr napoju.

Pamiętajmy jednak, że podatek ten nie będzie obejmował soków NFC. Jak wiemy ta gałąź przetwórstwa w Polsce bardzo dynamicznie się rozwija. Wzrasta zarówno popyt na soki NFC, jak również jego eksport na zachód Europy, gdzie klienci również coraz częściej go wybierają. W związku z obłożeniem napojów słodzonych dodatkowym podatkiem, bardziej konkurencyjne staną się tłoczone w mniejszych przetwórniach soki NFC zarówno z warzyw, jak i z owoców. A to z kolei wcale nie musi oznaczać zmniejszenia popytu na surowiec (między innymi jabłka), o którym przestrzegała Krajowa Unia Producentów Soków.

Branża sokownicza, między innymi KUPS, wielokrotnie informowała w mediach o szkodliwości tego podatku. Ich zdaniem zapotrzebowanie na polskie owoce i warzywa spadnie o 95 000 ton rocznie. Stowarzyszenie zwracało również uwagę na to, że ucierpią również sami sadownicy. Przedsiębiorcy mówili, że będą musieli ponieść koszty nowego podatku. Jednak koszty te poniesie oczywiście konsument w wyższych cenach napojów słodzonych. Tak jak w przypadku każdego nowego podatku.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2021 r., z wyjątkiem art. 7 pkt 3, który wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here