Rekordowe ceny owoców nie zawsze oznaczają zyski

Abate Fatel

Ponad 7 zł za kilogram gruszek to dużo nawet jak na włoskie realia. Jak się okazuje przy rekordowo niskich plonach równa się to ze stratą dla producentów.

Zdarza się, że przy wysokich cenach owoców osoby spoza branży wyobrażają sobie niebotyczne zyski rolników. Nie jest to do końca prawdziwe. Taka sytuacja może równać się ze stratami finansowymi. Cena, która wynagrodziłaby symboliczne plonowanie może być nie do zaakceptowania przez konsumentów. Zatem pomimo wysokich stawek produkcja w wyjątkowo nieurodzajnym roku może zakończyć się dla sadownika stratą.

W takiej sytuacji są w tym roku producenci gruszek z włoskiej prowincji Emilia-Romania. Plony są w niektórych gospodarstwach na tyle małe, że nie gwarantują zysków nawet przy rekordowych cenach. Gruszki odmiany Abate Fatel kosztują obecnie od 1,30 – 1,60 EUR/kg (5,95 – 7,32 zł/kg). Są to ceny dla sadownika. Jak dodają producenci maksymalne plonowanie w prowincji wynosi zaledwie 8 – 10 ton z hektara.

Tegoroczne zbiory gruszek są w tym roku we Włoszech rekordowo niskie. Szacuje się, że zebranych zostanie 213 000 ton wobec 611 000 ton zebranych w ubiegłym roku. Z drugiej strony jest to dobra informacja dla producentów w krajach Beneluksu, którzy będą eksportować swoje owoce na rynek włoski. Już teraz włoscy handlowcy rezerwują duże ilości belgijskiej i holenderskiej Konferencji co bez wątpienia będzie wpływać na wzrosty cen gruszek na rynkach europejskich.

źródło: fruitveb.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here